Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... PROBLEME CU BANCA. SUNT DISPERAT UN SFAT PROFESIONIST ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

PROBLEME CU BANCA. SUNT DISPERAT UN SFAT PROFESIONIST VA ROG!!!

Am un credit ipotecar la Banca XXXX de 100.800 CHF (franci elvetieni) - mi-am cumparat casa. Niciodata nu am ramas dator la nimeni dar acum BOC mi-a bagat cutitul la os. Atat eu cat si sotia suntem bugetari afectati de -25 % din salariu. Credeti-ma ca am platit rata in ultima luna si am ramas fara bani la cei 2 copii minori. Banca sau BNR m-a jefuit :
-in 2007 ....1 CHF = 17.000 lei vechi
-in 2010.....1 CHF = 33.000 lei vechi deci aproape dublu platesc rata !!!!!!
INTREBARI :
Ce pot face ????? #-o Ce patesc daca le las casa ???? se ating si de salar ???
- pot solicita reevaluare si transformarea creditului la valoarea din 2007 in lei ???
- am vreo solutie in instanta pentru a stopa acest jaf ??????
Precizez : - in 2007 valoarea creditului 100.800 CHF = 1.713.600.000 lei vechi
- in 2010 valoarea creditului 100.800 CHF = 3.326.400.000 lei vechi , diferenta este de 1.612.800.000 !!!!!!! :O :(( :O :O #-o X-(
CE MA FAC ??????? AJUTATI UN COLEG PLSSSS !!!
Adrian Constantin, Consilier juridic
Daca economia mergea bine si francul era 0.85 ron, ii trimiteati flori lui Mugur Isarescu?

Acum, pentru viitor, solutia este sa vedeti daca nu puteti vinde dumneavoastra, acceptand un cuantum pierdut si aliniind cheltuielile cu veniturile. Ca si comentatorii precedenti, nu cred ca justitia este o solutie in cazul dumneavoastra.
eumarian, utilizator
grandanat a scris:

@gigelin
Daca aveti un raspuns pertinent dati-l, iar daca nu va rog sa va abtineti de la comentarii absurde si complet inutile.
Omul a imprumutat o anumita suma de bani (franci elvetieni) si trebuie sa returneze banii imprumutari (tot franci elvetieni) plus dabanzile si comisioanele convenite prin contract. Ce e asa greu de priceput. Ce-ati vrea sa returneze bani botswanezi ?

daca era posibil sa se prevada superdevalorizarea leu/franc in numai 3 ani, care a dus practic la imposibilitatea platii ratelor (punem de-o parte problema cu -25%), din cauze in afara oricarui control din partea imprumutatului, se mai incheia contractul ?
-- daca ati sti ce numere ies la loto...
Exemplu de intrebare idioata. No comment.

Completare:
Am rasfoit si linkurile date de dumneavoastra, si n-am vazut nici un exemplu concludent, in care sa se fi folosit acel principiu al impreviziunii in cazul unui contract de imprumut.

teoria impreviziunii sau clauza de hardship a fost uzitata initial in contractele de comert international si se refera la numite riscuri , de neplata de imposibilitate de livrare a marfii, si totusi difera de forta majora, deoarece forta majora face imposibila prestarea obligatiei contractluale pe cand hardshipul face posibila realizarea obligatiilor contractuale dar cu mare dificultate, exact ca in cazul unui contract cu banca cand ne aflam aproape in imposibilitatea de a platii ratele datorita cresterii dobanzilor, crizei economice si riscului valutar; in hardship se tine cont de elemente care nu depind de titularii contractului sau de vointa lor, exact ca in cazul unui imprumutat , nu de el depinde criza , nici devalorizarea monedei. Personal nu cunosc spete de drept civil, in care s-a facut referire la aceasta clauza , dar aplicabilitatea sa este larga.
In Romania sunt cca 4,4 mil de persoane cu credite la banci. Majoritatea sunt afectati de marirea ratelor, scaderea salariilor, criza etc. Spuneti-mi 1 proces, doar unul, in derulare sau solutionat in care s-a aplicat acesta teorie a impreviziunii ?
Eu inteleg ca unii sunt mari teoreticieni si le place sa comenteze doar ca sa se afle in treaba insa practica ii demonteaza.
grandanat a scris:

In Romania sunt cca 4,4 mil de persoane cu credite la banci. Majoritatea sunt afectati de marirea ratelor, scaderea salariilor, criza etc. Spuneti-mi 1 proces, doar unul, in derulare sau solutionat in care s-a aplicat acesta teorie a impreviziunii ?
Eu inteleg ca unii sunt mari teoreticieni si le place sa comenteze doar ca sa se afle in treaba insa practica ii demonteaza.

cei ce au actionat bancile in instanta s-au bazat pe clauzele abuzive din contracte, dar cred ca orice informatie poate fi folositoare mai ales cand te lupti cu o corporatie, si cand un proces poate dura in medie 2 ani iar costurile sunt extrem de mari
eumarian a scris:

Daca economia mergea bine si francul era 0.85 ron, ii trimiteati flori lui Mugur Isarescu?

Acum, pentru viitor, solutia este sa vedeti daca nu puteti vinde dumneavoastra, acceptand un cuantum pierdut si aliniind cheltuielile cu veniturile. Ca si comentatorii precedenti, nu cred ca justitia este o solutie in cazul dumneavoastra.

Chiar la asa raspuns nu ma asteptam , oricum constat ca asta e nivelul dvs . dar ca sa fiu concis :
- eu pe casa am dat 100.800 CHF care in 2007 erau aprox. un miliard jumate , dublandu-se cursul CHF , acu valoarea in lei s-a dublat + piata imobiliara a scazut , nu stiu daca o pot vinde cu 60.000 E , dar eu trebuie sa achit in momentul vanzarii suma in lei la banca , ca sa pot face actele viitorului cumparator :
DE UNDE ACEA SUMA DACA EU NU MAI AM CU CE PLATI RATA ?????? aproape nu-mi ramane bani la copii de paine ..... si-s politist de 15 ani si subliniez : MITA NU IAU !- imi place sa ma trezesc din somn personal , nu cu DGA sau DNA la usa.....

asa ca , nu flori .... dar nici aplauze nu va pot trimite ... :(X-(