Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Curator, obligatii si drepturi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Curator, obligatii si drepturi

Am curatela asupra surorii, adica ii ridic pensia, achit obligatiile la azil. (pensie de invaliditate cu grad de handicap GRAV, nerevizuibil)cu diagnosticele "tulburare afectiva - episod depresiv sever cu simptome psihotice' si " "leuconevraxita". Internata de cca 2 ani intr-un centru de asistenta.. Mai exista un frate. Dorim sa vindem o proprietate, unde figuram, juridic, cu 1/3 drepturi fiecare. In acest context, care-i procedura si drepturile ce revin fiecaruia, in sensul ca sora nu are, la acest moment, discernamant si, in perspectiva, decedeaza. Multumesc mult
Dvs. in calitate de curator al surorii sunteti reprezentantul ei legal in incheierea de acte juridice civile,adica puteti decide soarta patrimoniului.Mergeti la notariat cu toate actele ca doar acolo se pot inchia acte in forma autetntica.