Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarii compensatorii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarii compensatorii

Buna ziua!
In urma Notificarii prin care sunt anuntata ca in conformitate cu art 86 alin 5 si6 din Legea 85/2006 se denunta contractul de munca , pot cere acordarea de salarii compensatorii
Companie Multinationala aflata in reorganizare
Multumesc
Alenis

Da, puteti sa cereti, in baza CCMUNN pe anii 2007-2010:
Art.78. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariu lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. 1 sunt aplicabile atunci cand incetarea contractului individual de munca a intervenit ca urmare unor motive ce nu tin de persoana salariatului.
alenis a scris:

Buna ziua!
In urma Notificarii prin care sunt anuntata ca in conformitate cu art 86 alin 5 si6 din Legea 85/2006 se denunta contractul de munca , pot cere acordarea de salarii compensatorii
Companie Multinationala aflata in reorganizare
Multumesc
Alenis

Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

În conformitate cu dispoziţiile art.78 alin.1 din CCMN , persoanelor ale căror contracte individuale de muncă vor fi desfăcute din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii le vor acorda acestora o compensatie de cel putin un salariu lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.
Daca in acest tip de situatie - insolventa si denuntare contract (nu concediat !) - angajatorul sustine ca nu este obligatie de a plati salariu compensatoriu, aveti idee pe ce prevederi legale s ar baza ? Ce ar fi de facut in acest caz ?
georgedr72, utilizator
Buna ziua<
In urma discutiilor avute cu angajatorul imi este refuzata cererea verbala referitoare la acordarea salariului compensatoriu.
Cererea in scris cui va trebui sa o adresez?
Va multumesc ,
Alenis
Adresati-o angajatorului , avand grija sa aveti numar de inregistrare pe ea.
In cazul refuzului, va puteti adresa atat ITM-ului, cat si instantei de judecata (in acest caz, actiunea trebuie depusa in termen de 6 luni de la data incetarii c.i.m.)