Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu compensatoriu concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu compensatoriu concediere

Buna ziua,

As dori sa stiu, va rog, in conditiile legislatiei actuale se mai acorda salariul compensatoriu unei persoane concediate?

Multumesc
In acest sens, art.78 alin.1 din CCMN stipuleaza ca, la incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariul lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi. Prin urmare, acest salariu compensatoriu se acorda si angajatilor din sectorul privat”,

Da, daca este prevazut asa ceva in CIM sau in contractul colectiv de munca aplicabil.
Din pacate CCMUNN nu mai este in vigoare.
rosu gheorghe, utilizator
Simona17 a scris:

Buna ziua,

As dori sa stiu, va rog, in conditiile legislatiei actuale se mai acorda salariul compensatoriu unei persoane concediate?

Multumesc

Numai daca este prevazut in c.i.m., in c.c.m. aplicabil angajatorului sau in Regulamentul Intern al acestuia.