avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 428 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Verificare acte CUMPARARE TEREN
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Verificare acte CUMPARARE TEREN

Stimati Avocati/Juristi/Consultanti,

Va solicit ajutorul deoarece ma aflu intr-o situatie care imi genereaza multe fire de par albe si nopti nedormie:
Am gasit un teren de vanzare la un pret bun (cu 10-15 euro /mp) sub pretul pietei. Motive pentru pret sunt destule (priveliste nasoala, vecini tigani etc). Oricum eu vreau sa il cumpar insa mi-se pare dubios vanzatorul. Are mai multe parcele in zona , toate intravilan, cu cadastru, intabulare. Eu mi-am facut temele pe internet si i-am cerut urmatoarele acte, asta pe langa avizul de trasare de la Distrigaz pe care deja 'l-am dat in lucru':
- Actul de proprietate in ORIGINAL
- PUG
- Incheiere de carte funciara
- Extras de carte funciara
- plan de amplasament
- Certificat fiscal de la Primaria Localitatii
- Aprobarea privind scoaterea definitiva a terenurilor
din productia agricola
- Dosar cadastral in copie
- Certificat de urbanism de la Primarie, cu mentiunea
"necesar la instrainare"
- Certificate de casatorie vanzatori
- declaratie pe proprie raspundere a proprietarului ca
terenul nu face obiectul nici unui litigiu
- copie buletin proprietar

Acum intrebarea este: ce pot sa mai fac ca sa fiu SIGUR ca nu iau vre-o teapa? Ma ajuta cu ceva daca merg la un AVOCAT? In ceea ce priveste NOTARUL: poate verifica in amanunt actele pentru a depista o frauda/teapa?

VA MULTUMESC DIN SUFLET PENTRU RASPUNSURI!

Cu stima,
Alex
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 10:18, 27 Iunie 2019
In cele mai multe cazuri la cumpararea unui teren, prin contract, vanzatorul garanteaza cumparatorul cu o suma pana la pretul platit, in caz de orice vicii ascunse, inclusiv ca se anuleaza certificatul de mostenitor care a stat la baza vanzarii etc.

Plus ca mai exista si doctrina cumparatorului de buna credinta care va apara.
Vreau sa cumpăr un pământ ,propietarul nu poate să-mi facă acte ,Petru ca nu este dezbătută moștenirea ,este bine dacă fac prin notar conceționat pe 99 de ani ,in caz de se întoarce plătește de 3 ori,,,este valabil sau se poate
Se poate daca vreti sa va rezolvati treaba doar pe termen scurt, cu mari batai de cap si cheltuieli ulterioare.
De ce nu isi dezbate succesiunea?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare apartament fara probleme ulterioare starcopit starcopit Buna ziua! As dori sa achizitionez un apartament/ garsoniera in Buc. intr-un viitor previzibil. As dori sa aflu legat de acest fapt cum sa ma asigur eu, ... (vezi toată discuția)
Actiune in constatare - cum sa procedez? andira andira Buna, As avea nevoie de un sfat: vreau sa cumpar un teren in afara Bucurestiului, are un pret excelent, este exact unde vreau, numai ca... a intervenit o ... (vezi toată discuția)
Doi proprietari ai aceluiasi teren boban81 boban81 Am intrebat toata saptamana trecuta acelasi lucru ,ma poate lamuri cineva? Am cumparat pe data de 15.03.2012 un teren de la o batrana iar pe data de 16 a ... (vezi toată discuția)