Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum inregistrez minora pe numele sotului meu, care nu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum inregistrez minora pe numele sotului meu, care nu e tatal biologic al fetitei?

Am o fetita din afara casatoriei este de 2 ani si 8 luni cum as putea sa o trec pe numele luat dupa casatorie,ea poarta numele meu de fata in certificat la numele tatalui nu este trecut numele fiink este deccedat....cum as putea sa ii trece numele actualului sot.MULTUMIM
Buna seara .
Cred ca doar prin hotarare judecatoreasca in acest sens.
Marius Bote .
Pe cale judecatoreasca daca sotul actual doreste sa o infieze.
Daca nu, numele se poate schimba pe cale administrativa. Mergeti la Starea civila din cadrul primariei de care apartineti si va dau mai multe detalii.
buna ziua.
fetita poate purta numele sotului dvs. doar in cazul in care dansul va dori sa o adopte .
schimbarea numelui pe cale administrativa in acest caz nu este posibila.
tatal biologic al fetitei a recunoscut-o?
in certificatul de nastere al fetei este "liniuta" la numele tatalui?
nu a apucat a deccedat cand eu eram insarcinata...