avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum inregistrez minora pe numele sotului meu, care nu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum inregistrez minora pe numele sotului meu, care nu e tatal biologic al fetitei?

Am o fetita din afara casatoriei este de 2 ani si 8 luni cum as putea sa o trec pe numele luat dupa casatorie,ea poarta numele meu de fata in certificat la numele tatalui nu este trecut numele fiink este deccedat....cum as putea sa ii trece numele actualului sot.MULTUMIM
Cel mai recent răspuns: Mihaela Enache , Avocat 23:13, 2 Octombrie 2010
Buna seara .
Cred ca doar prin hotarare judecatoreasca in acest sens.
Marius Bote .
Pe cale judecatoreasca daca sotul actual doreste sa o infieze.
Daca nu, numele se poate schimba pe cale administrativa. Mergeti la Starea civila din cadrul primariei de care apartineti si va dau mai multe detalii.
buna ziua.
fetita poate purta numele sotului dvs. doar in cazul in care dansul va dori sa o adopte .
schimbarea numelui pe cale administrativa in acest caz nu este posibila.
tatal biologic al fetitei a recunoscut-o?
in certificatul de nastere al fetei este "liniuta" la numele tatalui?
nu a apucat a deccedat cand eu eram insarcinata...

Alte discuții în legătură

O hartie,care poate schimba viata unei fetite maria.monica38 maria.monica38 Suntem in Norvegia de un an,eu fetita din prima casatorie,si actualul meu sot. Acum ne-am reinnoit cerea la politia din Norvegia,ptr a ramane aici ... (vezi toată discuția)
Renuntare la pensia alimentara cozmapaunita cozmapaunita buna ziua, sunt divortata din 2009 , am o fetita de 4 ani jumate , timp in care nu am ptimit deloc pensia alimentara , am facut plangere penala dar ... (vezi toată discuția)
Numele de familie GeorgianaCroitoru GeorgianaCroitoru Buna ziua, Am o fetita dintr-o relatie anterioară de 5 anișori. După 3 ani de stat in tribunal am reusit sa obtin custodia exclusivă și schimbarea ... (vezi toată discuția)