avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1941 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de donatie

Buna ziua!
Detin 1/2 din cota unei constructii, cu destinatie spatiu comercial. Cealalta cota apartine unei alte persoane. Mentionez ca nu am iesit din indiviziune.
Va rog sa-mi spuneti daca pot dona partea mea unei alte persoane fara sa fac iesirea din indiviziune.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: kyoko , utilizator 08:30, 24 Septembrie 2010
buna seara.
daca imobilul este cadastrat si intabulat, puteti dispune cum doriti de cota dvs.
Va multumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cedare 1/4 mostenire Osanca Osanca Buna seara, am devenit mostenitoare a unei cote de 1/4 prin Sentinta Judecatoreasca . Vreau sa o cedez unui frate si sa-mi trec pe nume doar o parcela de ... (vezi toată discuția)
Intabulare,mostenire,ajutor cristache paula cristache paula buna seara vo rog mult mai dati-mi si mie niste lamuriri mama mea in urma succesiunii dupa bunicul meu detine1/2 casa si 25 arii teren extravilan,cealalta ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune geany_n geany_n Detin o cota indiviza dintr-un imobil (300mp+casa). Celalalt coindivizar (bunicul meu)a facut un act de donatie si ulterior un contract de v-c pentru cota sa ... (vezi toată discuția)