Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea privind sistemul unitar de pensii publice
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea privind sistemul unitar de pensii publice

am 49 de an sunt femeie si o vechime in munca de 30 de ani( cu tot cu perioda de somaj), actualmente sunt in somaj.. n-am inteles daca acum dupa noua lege eu am perioada de vechime completa..am rugamintea poate-mi se poate raspunde si mine..daca DA.- la ce etate pot eu sa ies acum la pensie?
va multumesc!:)
Va rog sa-mi spuneti data nasterii si vechimea in munca, fara perioada de somaj.
data nasterii este13 nov 1961 vechimea in munca fiind de fara somaj de 26 de ani si 8 luni..va multumesc!
Limita de varsta 63 de ani si 5 luni(aprilie 2025)cu un stagiu complet de cotizare de 33 de ani si 5 luni,sau stagiu minim de 15 ani.Anticipat partial la varsta de 58 de ani si 5 luni cu un stagiu complet de 33 ani si 5 luni.O seara buna .
Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la 63 de ani si 5 luni, conditia referitoare la realizarea stagiului minim de cotizare de 15 ani fiind indeplinita.

De pensie anticipata partiala puteti beneficia la 58 de ani si 5 luni daca veti realiza stagiul complet de cotizare de 33 de ani si 5 luni. Sa realizati stagiul complet de cotizare inseamna sa lucrati efectiv 33 de ani si 5 luni.
va multumesc frumos..vestile nu sunt bine..dar n-avem ce sa facem..va multumesc inca o data:love2: