Forum Discuţii diverse Cultură generală Stiati ca...
Discuție deschisă în Cultură generală

Stiati ca...

…Insula Pastelui a fost descoperita de olandezul Roggeveen? Evenimentul s-a petrecut in ziua de Pasti a anului 1722.

…America de Sud avea o populatie aborigena de 10-20 milioane de oameni si cea mai mare diversitate lingvistica? Pe teritoriul ei se vorbeau peste 500 de limbi.

…metaterienii sunt o subclasa de animale primitive, caracterizate prin lipsa placentei? Cuprinde totalitatea marsupialelor.

…ursul koala este un marsupial arboricol? Spre deosebire de alti marsupiali are un buzunar care se deschide in jos.
:wassat:
Intamplari cu oameni celebri

Refugiat din faţa nazismului, scriitorul Stefan Zweig s-a oprit la Londra unde avea cativa amici. Intr-o dimineata, plimbandu-se cu un scriitor englez, Zweig si-a scos palaria cand a trecut prin City.
- Pe cine saluti ? - s-a mirat amicul.
- Banca Angliei - a spus Zweig.
- Si de ce, ma rog ?
- Eu o salut de cate ori trec prin faţa ei. Aici zace jumatate din aurul lumii.

Dupa lectura unui manuscris, Albert Camus i-a dat autorului urmatorul raspuns:
- Lucrarea dumneavoastra e buna. Pacat ca partea buna nu este originala, iar cea originala nu este buna.

Bernard Shaw nu ingaduia nimanui sa-i modifice textul pieselor. Intr-o zi, directorul unui teatru londonez, care pregatea premiera unei comedii a lui, i-a trimis o telegrama: „Ingaduiti scurtarea, altfel spectatorii pierd ultimul autobuz".
Raspunsul dramaturgului a fost urmatorul: "Nu admit nici o scurtare; modificati mersul autobuzelor"..

Bernard Shaw i s-a adresat unui librar, cerandu-i relatii despre o carte pe care voia s-o cumpere:
- E interesanta ?
- Nu stiu !
- Cum, dumneata vinzi carti fara sa le citesti ?
- Ma rog - raspunde librarul - daca as fi farmacist, mi-ati pretinde sa gust toate medicamentele ?

Spre sfarsitul celui de-al doilea razboi mondial, in Parlamentul britanic, un deputat l-a interpelat pe Sir Winston Churchill:
- … iar in ceea ce priveste incheierea ostilitatilor, vreau sa stiu daca Anglia a luat toate masurile ca sa nu se mai repete greselile Primului Razboi Mondial.
- Va garantez - a raspuns Churchill - ca acele greseli nu se vor mai repeta. Dupa toate probabilitatile, insa, vom face o serie de greseli noi…

Generalul de Gaulle, impreuna cu ministrul Culturii, Andre Malraux, vizitau o galerie din Paris.
- Aha - spune de Gaulle - aratand spre perete, acesta este un Matisse.
- Nu, domnule - ii raspunde ministrul - este un Monet.
- Atunci acesta trebuie sa fie un Cezanne.
- Gresiti, domnule general, este un Utrillo.
Disperat, de Gaulle striga:
- N-o sa ma mai prostesti de data asta. Acesta este un Picasso.
- Nu, nu, domnule general, de data aceasta este o oglinda.
Poate nu știați si poate va intereseaza ...

Degetele mari de la picioare sunt unele dintre cele mai importante structuri ale corpului. Datorita acestor degete, un om isi poate pastra pozitia verticala si isi poate mentine echilibrul.

Pasarea Hummingbird sau Colibri este singura pasare care poate zbura inapoi.

Cele mai fierbinti ape termale se gasesc in Venezuela si Mexic. Ele au o temperatura de 97°C .

Cea mai pura apa se gaseste in Finlanda.

Arabia Saudita importa nisip si camile din Australia . (!!??)

Amprenta unei Koala nu poate fi diferentiata de amprenta unui om, chiar si atunci cand sunt studiate sub microscopul electronic .

ADN-ul uman este 50 % similar cu ADN-ul unei banane. (!!??)

Mierea pura este singurul aliment care nu se strica niciodata.

Cimpazeii si Cotofenele sunt singurele care isi pot recunoaste imaginea intr-o oglinda.

Daca tii un Caras Auriu intr-o incapere lipsita de lumina, acesta va deveni, in cele din urma alb.

Irlanda este singura tara europeana in care nu exista serpi.

Olandezii sunt cei mai inalti oameni.

Stomacul uman produce un nou strat de mucus o data la 2 saptamani, astfel se digera singur.

Primul cuplu care a aparut stand in pat, la TV, in Prime-Time, a fost cuplul Fred si Wilma Flinstone .

Primul roman scris cu ajutorul masinii de scris a fost Tom Sawyer.

Daca mananci guma de mestecat in timp ce toci ceapa nu vei mai plange !

La origini, Feng Shui a fost arta de a decora morminte.

Poate nu știați si poate va intereseaza...

Degetele mari de la picioare sunt unele dintre cele mai importante structuri ale corpului. Datorita acestor degete, un om isi poate pastra pozitia verticala si isi poate mentine echilibrul.

Pasarea Hummingbird sau Colibri este singura pasare care poate zbura inapoi.

Cele mai fierbinti ape termale se gasesc in Venezuela si Mexic. Ele au o temperatura de 97°C .

Cea mai pura apa se gaseste in Finlanda.

Arabia Saudita importa nisip si camile din Australia . (!!??)

Amprenta unei Koala nu poate fi diferentiata de amprenta unui om, chiar si atunci cand sunt studiate sub microscopul electronic .

ADN-ul uman este 50 % similar cu ADN-ul unei banane. (!!??)

Mierea pura este singurul aliment care nu se strica niciodata.

Cimpazeii si Cotofenele sunt singurele care isi pot recunoaste imaginea intr-o oglinda.

Daca tii un Caras Auriu intr-o incapere lipsita de lumina, acesta va deveni, in cele din urma alb.

Irlanda este singura tara europeana in care nu exista serpi.

Olandezii sunt cei mai inalti oameni.

Stomacul uman produce un nou strat de mucus o data la 2 saptamani, astfel se digera singur.

Primul cuplu care a aparut stand in pat, la TV, in Prime-Time, a fost cuplul Fred si Wilma Flinstone .

Primul roman scris cu ajutorul masinii de scris a fost Tom Sawyer.

Daca mananci guma de mestecat in timp ce toci ceapa nu vei mai plange !

La origini, Feng Shui a fost arta de a decora morminte.
Va urma
Poate nu stiati si poate va intereseaza 1

In lume exista 22 de tari incare peste jumatate din populatie este analfabeta. 15 dintre ele se afla inAfrica.

Andorra este statul in care somajul este 0 %. De asemenea, in Andorra nu exista nici un post de televiziune.

Vulturii se imperecheaza in zbor (!!).

Fluturii simt gustul cu picioarele, stabilind astfel daca o frunza este comestibila pentru ei .

"Pielea de gaina" se formeaza atunci cand muschii mici de la baza fiecarui fir de par se contracta.

Dupa mesele bogate se spune ca auzul nostru scade.

Atunci cand rosim, mucoasa stomacului se inroseste si ea.

Talpile contin 500.000 de glande sudoripare.

Nasul poate recunoaste 50.000 de mirosuri diferite.

Oamenii nu pot inghiti si respira in acelasi timp.

Intr-o zi obisnuita, muschii oculari efectueaza 100.000 de miscari.

Plamanii au in structura lor 300.000 milioane de vase capilare.

Buzele nu lasa urme identice.

Urechea poate distinge peste 300.000 de tonalitati.

Unghia de la degetul mare creste mai incet, iar cea de la degetul mijlociu cel mai repede.

Un creier uman genereaza mai multe impulsuri electrice intr-o zi decat toate telefoanele lumii.

Sarutul are efect analgezic.Cercetatorii au aratat ca sarutul imbunatateste aspectul pielii, ajuta circulatia, previne cariile si alina durerile de cap.
Va urma
Poate nu stiati si poate va intereseaza 2

In procesul comunicarii, 55 % ii revine fiziologiei (limbajul corpului), 37 % vocii (ritm si ton) si numai 8 % cuvintelor purtatoare de informare.

In ureche exista aproximativ 4.000 de glande generatoare de ceara.

Un om foloseste aproximativ 200 de muschi cand face un pas.

Mandibula este cel mai dur os din corpul uman.

Media duratei unui vis profund la om este de 2-3 secunde.

Media inaltimii la femei este cu aproximativ 10 cm mai mica decat media inaltimii la barbati.

Muschiul ochiului este cel mai rapid din organism. El se contracta in mai putin de o sutime de secunda.

Nu se poate stranuta cu ochii deschisi.

O persoana poate trai fara mancare o luna, dar fara apa numai o saptamana.

In timpul unui orgasm obisnuit,omul consuma 112 calorii, iar un orgasm mimat consuma 315 calorii.

Ochii pot distinge aproape 8 milioane de nuante.

Parul uman creste anual cu 40 cm, iar unghia cu 6 cm.

Plamanul drept primeste mai mult aer decat cel stang.

Majoritatea barbatilor petrec 3.300 ore din viata pentru a se barbieri. Daca nu ar fi barbierita, barba ar putea ajunge la 9 m intr-o viata de om.

Creierul continua sa transmita semnale sub forma de impulsuri electrice timp de aproximativ 37 de ore dupa moarte.

Cresterea creierului se opreste in jurul varstei de 15 ani.
Din lumea marilor scriitori ai literaturii universale.

- Alexandre Dumas a deschis, în Paris, primul local în care se gateau frigarui. I-a venit aceasta idee dupa ce-a calatorit prin Caucaz.
- Alexandru Odobescu s-a sinucis dupa ce s-a îndragostit de o femeie cu treizeci de ani mai tânara decât el.
- Aproape doua milioane de oameni au luat parte la ceremonia de înmormântare a lui Victor Hugo, în 1885.
- Arthur Conan Doyle, autorul celebrelor povestiri cu Sherlock Holmes, era de profesie oftalmolog. S-a apucat de scris pentru ca nu-i ajungeau banii.
- Jack Kerouac a scris faimoasa sa lucrare "Pe drum" sub influenta unui cocktail de substante care afecteaza creierul, printre care alcool, marijuana, benzedrine si amfetamina.
- Autorul romanului "Robinson Crusoe" si-a schimbat în 1703 numele din Foe în Defoe. În 1896 J.M. Coetzee a scris un roman intitulat Foe în care continua actiunea din Robinson Crusoe.
- Autorul trilogiei "Stapânul inelelor", J. R. R. Tolkien, era un sofer foarte nepriceput, sforaia într-atât de tare încât era nevoit sa înnopteze în baie pentru a nu o deranja pe sotie si deasemenea, era un francofob înversunat - ura francezii începând de la Wilhelm Cuceritorul.
- Biblia (în varianta King James) contine 810.697 de cuvinte.
- Bogdan Petriceicu Hasdeu a fost atât de îndurerat de moartea fiicei lui, încât s-a îndreptat spre spritism. Se spune ca planul palatului pe care i l-a ridicat mai apoi fiicei, i-ar fi fost dictat în timpul sedintelor de spiritism de catre Iulia.
- Bogdan Petriceicu Hasdeu si-a început cariera literara scriind în limba rusa.
- Camil Petrescu s-a oferit voluntar sa plece pe front si a fost respins în repetate rânduri din cauza constitutiei sale astenice.
- Casanova a scris 42 de carti. Printre acestea se numara o traducere a Iliadei în italiana, câteva carti de istorie, una de science fiction în care anticipeaza avionul, televizorul si masina si 12 volume de memorii.
- Cea mai scumpa carte vânduta vreodata a fost un exemplar din "Canterbury Tales" de Chaucer din 1477. Aceasta a fost scoasa la licitatie în 1998 si vânduta cu peste 4,6 milioane de lire sterline.
- Cel mai batrân laureat al Premiului Nobel pentru Literatura a fost Doris Lessing, la 88 de ani.
- Cel mai tânar laureat al Premiului Nobel pentru Literatura este Rudyard Kipling, la 42 de ani.
- Charles Dickens dormea si scria întotdeauna cu fata spre nord.
- Cu exceptia lui William, toti membrii familiei Shakespeare au fost analfabeti.
- Cum pe vremea aceea nu existau nici masini de scris si nici calculatoare, sotia lui Tolstoi a trebuit sa copieze de mâna tot romanul "Razboi si Pace". De 7 ori!
- Doar doi laureati ai Premiului Nobel pentru Literatura au refuzat sa-l ridice: Boris Pasternak si J.P. Sartre. Primul sub presiunea autoritatilor sovietice, iar cel din urma pentru ca nu dorea sa-i fie asociat numele cu o institutie. Interesant este si faptul ca premiul respectiv consta în câteva sute de mii de dolari.
Va urma