Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... hotarare definitiva si irevocabila
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

hotarare definitiva si irevocabila

Va rog spunetim ce pot face in situatia in care mi-a fost suspendat permisul pe 17.03.2008 ,in prima faza am facut contestatie,obtinand restituirea permisului,anularea procesului verbal si a amenzii cu termen de recurs in 15 zile,dupa care ma trezesc cu o scrisoare de la politie acum in 10.09.2010 precum ca trebuie sa predau permisul reiesind din aceasta ca ei au facut recurs pe data de 26.09.2010 eu nefiind instiintat de acest recurs si nestiind ca acea hotarare trebuia facuta definitiva si irevocabila #-o Va rog i-mi puteti spune daca mai pot face ceva? M-am uitat pe siteul minist. justitiei si i-mi arata hotararea pe care o am si eu fiind in favoarea mea cea din 2008.Va multumesc.
Daca nu ati fost citat la proces -in faza de recurs putem spune ca s-a judecat cu lipsa de procedura,situatie in care Decizia Tribunalului este nula.Se poate face contestatie in anulare si o motivati dupa ce luati cunostiinta de considerentele deciziei pronuntate in recurs.
Am omis sa va spun ca ar trebui normal sa formulati cererea despre care v-am vorbit rapid.