Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... putin ajutor va rog
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

putin ajutor va rog

Buna ziua! Am si eu o problema si as dori cateva sfaturi daca se poate. Mama mea a imprumutat niste bani unei familii cu care s-a imprietenit lucrand in spania ( e vorba de 1900 euro) o parte din ei i-a dat in mana fara niciun act iar o parte ( 1200 euro) i-a trimis in tara avand chitantele de la tranzactiile efectuate. Acum acei oameni nu i-au inapoiat banii si nici nu mai da de ei pe nicaieri deoarece nr de telefon pe care le avea nu mai functioneaza. As dori sa stiu daca se poate sa aflu unde stau respectivii pt a reusii sa vorbesc cu ei sau daca se poate face ceva pe cale legala. As fii recunoscatoare unui raspuns. Va multumsc!
pe chitante sunt mentionate numele si adresele lor? banuiesc ca nu, deci nu veti dovedi niciodata ca le-ati acordat sume de bani si mai ales cu ce titlu, ptr. ca acest lucru este f. important; in civil nu se poate administra proba cu martori atunci cand e vorba de sume de bani, iar politia considera ca nu e de competenta ei; aveti o mare problema; sincer, imi pare rau cand aud de persoane atat de credule.
avocat Cristina Popescu
Va multumesc pentru raspuns. Asa este..mama e o persoana mai "buna la suflet". Au fost prietenii ei acolo, au avut niste probleme i-a ajutat...i-a promis ca ii da inapoi, ca se judecau cu un spital si ca vor recupera banii...in fine.
Pe chitante scrie numele lor dar sunt doar chitante de transfer bancar pe numele lor.
Deci nu prea pot sa fac mare lucru nu?