Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare cu uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare cu uzufruct

Presupunem ca persoana A incheie un contract de vanzare ( pentru casa si teren ) cu uzufruct viager si conditie de intretinere cu persoana B . Persoana B vinde sau pune ipoteca pe proprietate si este executata cui revine conditia de intretinere?

Va multumesc .
Buna seara !
Obligatia de intretinere o are persoana/ele conform contractului de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere si uzufruct viager . Daca nu se respecta prevederile acestuia contractul respectiv poate fi anulat in instanta , astfel persoana B nu va mai detine acele imobile ptr nerespectarea prevederilor contractuale si astfel executarea silita se va face asupra celorlalte venituri / bunuri detinute de persoana B cu titlu de proprietar .
Consider ca obligatia de intretinere revine lui B,indiferent daca a vandut nuda proprietate sau a ipotecat-o .Chiar si in ipoteza in care imobilul a fost executat.
cumparatorul preia imobilul impreuna cu sarcina habitatiei viagere, deci va avea doar nuda proprietate.
avocat Cristina Popescu
avocat Cristina Popescu a scris:

cumparatorul preia imobilul impreuna cu sarcina habitatiei viagere, deci va avea doar nuda proprietate.
avocat Cristina Popescu
Nu sunt de acord sa facem confuzie intre dreptul de uzufruct si dreptul de habitatie viagera distincte ca dezmembraminte ale dreptului de proprietate.Ele au individualitatea lor si nu putem sa le consideram ca fiind asemanatoare.Banuiesc ca este vorba de o eroare de redactare nu de concept.