Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj bunuri comune
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj bunuri comune

Buna ziua,
Se poate partaja, dupa divort, un imobil dobandit de soti prin act de vanzare cumparare cu clauza de intretinere, in conditiile in care mai este in viata unul dintre vanzatori, beneficiar al clauzei de intretinere?
Vanzarea s-a facut atat in schimbul sumei de bani, cat si sub aceasta conditie a clauzei de intretinere si habitatie viagera pentru vanzatori.
Cu multumiri,
se va partaja numai nuda proprietate a apartamentului, iar ulterior, dupa decesul celui de-al doilea beneficiar al obligatiei de intretinere si a habitatiei viagere, se va consolida dreptul de proprietate si folosinta in persoana nudului proprietar.
avocat Cristina Popescu
Multumesc pentru promptitudine!
Se poate proceda in sensul celor indicate si pentru a preintampina o actiune in rezolutiunea contractului de vanzare/cumparare pentru nerespectarea clauzei de intretinere din partea vanzatorului baneficiar al clauzei de intretinere impotriva sotului care a parasit domiciliul comun? Eventual un partaj voluntar, autentificat la notar, in care sa se insereze si o obligatie a sotului care nu mai locuieste in fostul domiciliu comun, de a contribui la intretinerea vanzatorului pana la data decesului?