Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pt. dezbaterea mostenirii la ce notar ma adresez?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pt. dezbaterea mostenirii la ce notar ma adresez?

Daca mostenitorii domiciliaza in localitati diferite si proprietatea mostenita e in zona rurala, unde trebuie sa ma adresez unui notar? In judetul unde se afla proprietatea mostenita sau in localitatea unde domiciliaza unul din mostenitori? Sau nu are importanta in ce localitate este biroul notarial?
Va adresati notarul din raza teritoriala a ultimului domiciliu al defunctului,competent sa dezbata succesiunea.Nu are importanta unde domiciliati dvs mostenitorii.
Va puteti adresa la un notar de la ultimul domiciliu al defunctului sau la instanta de judecata din acceasi zona teritoriala.
Ar putea fi de preferat sa va adresati instantei intrucat costurile ar fi mai reduse.

avocat Claudiu Lascoschi