Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nu sunt de acord
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nu sunt de acord

o sa incerc pe scurt,sa va explic problema mea,bunica a murit ...ea avind 4 copii,unul din ei a murit..acela fiind tatal meu ,de la bunica a ramas 4 ha de pamint agricol semanat de altcineva in fiecare an(societate agricola )...acum matusile mele vor sa vanda...dar eu si fratele meu nu suntem de acord sa vindem momentan acest teren (adica partea noastra 1 ha)...noi am spus ca vrem sa mai asteptam...dar ca suntem de acord ca ele sa vanda,sa se faca succesiune,intabulare si cadastru..deci toate actele in regula...sa se faca.....dar uite ca nu este asa...fratele meu a primit telefon sa vina sapt. viitoare sa ia banii..ca ele au vandut ...ca este terenul mamei lor..si ca ele fac ce vor...daca vrem sa luam banii bine daca nu iarasi bine...eu nu locuiesc in romania ,facand si procura fratelui meu special ptr asa ceva ..ca noi sa putem primi act de mostenitor ptr un hectar....ce-a putea sa mai fac??ele au zis ca deja au vandut!!!:sorry:
- sa inteleg ca pe certificatul de mostenitor sunteti 5 mostenitori;
- nu pot numai 3 dintre acestia sa incheie un contract de vanzare-cumparare, trebuie acordul tuturor
avocat Cristina Popescu
inteleg ca dvs (fratii) nu aveti un certificat de mostenitor, iar matusile au dezbatut succesiunea fara sa zica ca mai sunteti si dvs. cred ca numai asa au putut vinde.
daca nu sunteti de acord cu suma sau cu faptul ca au vandut, se pot anula toate actele intocmite..
~ Conținut șters la cerere ~