avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesirea din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesirea din indiviziune

Suntem 3 parti implicate intr-un proces datorita unei succesiuni.Una din parti cere iesirea din indiviziune iar celelalte 2 nu sunt de acord.Se poate cere suspendarea diviziunii pe termen de 5 ani conform art.728.cod civil?
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 21:25, 25 Septembrie 2010
Art. 728 C.civ

Nimeni nu poate fi obligat a ramine in indiviziune. Un coerede poate oricind cere imparteala succesiunii, chiar cind ar exista conventii sau prohibitii contrarii.
Se poate face invoire pentru suspendarea diviziunii pe termen de cinci ani. Dupa trecerea acestui timp, invoirea se poate reinnoi. (C. civ. 5, 968, 1008).

Din moment ce dvs. nu va intelegeti sa iesiti din indiviziune, nu poate fi vorba de o invoiala cum prevede legea.
nu puteti cere suspendarea.puteti insa sa cumparati partea persoanei care doreste iesirea din indiviziune.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pastrarea indiviziunii Am obtinut parte dintr-un imobil printr-o mostenire. Pot sa impiedic iesirea din indiviziune (si astfel sa trebuiasca acordul meu in caz de vanzare)? Am mai ... (vezi toată discuția)
Am nevoie de ajutor! MOCANU OANA MOCANU OANA Mama mea are o casa de la bunica ei, dar ea are doar o parte din casa, partea care a cumparat-o de la bunica,bunica avea doi copii dintrecare unul e mort.Cel ... (vezi toată discuția)