Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesirea din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesirea din indiviziune

Suntem 3 parti implicate intr-un proces datorita unei succesiuni.Una din parti cere iesirea din indiviziune iar celelalte 2 nu sunt de acord.Se poate cere suspendarea diviziunii pe termen de 5 ani conform art.728.cod civil?
Art. 728 C.civ

Nimeni nu poate fi obligat a ramine in indiviziune. Un coerede poate oricind cere imparteala succesiunii, chiar cind ar exista conventii sau prohibitii contrarii.
Se poate face invoire pentru suspendarea diviziunii pe termen de cinci ani. Dupa trecerea acestui timp, invoirea se poate reinnoi. (C. civ. 5, 968, 1008).

Din moment ce dvs. nu va intelegeti sa iesiti din indiviziune, nu poate fi vorba de o invoiala cum prevede legea.
nu puteti cere suspendarea.puteti insa sa cumparati partea persoanei care doreste iesirea din indiviziune.