avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 465 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... am nevoie de ajutor!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

am nevoie de ajutor!

Mama mea are o casa de la bunica ei, dar ea are doar o parte din casa, partea care a cumparat-o de la bunica,bunica avea doi copii dintrecare unul e mort.Cel mort are 2 copii din care si mama ,deci mama pe langa partea dobandita prin contract de vanzare- cumparare de la bunica mai areo parte si de la mama ei.Mama vrea iesirea din indiviziune a celuilalt fiu si a fratelui ei, dar nu vrea sa dezbata si terenurile pe care bunica ei le detinea,avocata ei spune ca nu se poate iesi din indiviziune daca nu se dezbate si povestea cu pamanturile.Asa este sau nu?
Ultima modificare: Marți, 2 Decembrie 2008
MOCANU OANA, utilizator
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 14:29, 3 Decembrie 2008
Puteti iesi din indiviziune doar cu privire la casa si sa ramaneti in indiviziune pe terenuri.
dar de ce avocata a spus ca nu poate decat daca iese si cu privire la terenuri, exista vreo lege cu privire la asta?Multumesc pentru raspuns.
Art.728 C.civ. prevede :"Nimeni nu poate fi obligat a ramane in indiviziune.Un coerede poate oricand cere imparteala succesiunii, chiar cand ar exista conventii sau prohibitii contrarii.
Se poate face invoire pentru suspendarea diviziunii pe termen de cinci ani.Dupa trecerea acestui timp, invoirea se poate reinnoi."
Poate ca ceilalti mostenitori ( nu mama dvs.) doresc sa iasa din indiviziune si cu privire la terenuri.
va multumesc pt raspuns
Se poate ieşi numai cu privire la casă, dar nu văd logica... Chiar mi se pare o soluţie proastă juridic, poate asta avea în cap avocata aia...
Că o astfel de ieţire din indiviziune cu privire la casă vă poate duce la situaţia de a plăti chirie pe teren etc.
E chiar o solutie de nedorit...
Apoi, terenul e ca şi legat de casă, nu va realiza nimic vreodată: sa vandă, să ipotecheze... e chiar aiurea.
Poate ca să nu vă explice toate astea şi multe altele v-a spus, mai scurt, avocata, că nu se poate...
Sau poate că v-a spus că nu se poate practic, că nu e convenabil, iar dv. aţi inţekes că nu se poate juridic...

Dacă faceţi împărţire, faceţi-o ca lumea...
Ultima modificare: Miercuri, 3 Decembrie 2008
Liliana Gradinaru, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se poate iesi din indiviziune dorel_santi dorel_santi bunica mea care a decedat, a primit un teren arabil in indiviziune cu alte 2 cumnate, cum pot sa ies din indiviziune, a doua problema este ca cumnata lui ... (vezi toată discuția)
Iesirea din indiviziune Szilagy Szilagy Suntem 3 parti implicate intr-un proces datorita unei succesiuni.Una din parti cere iesirea din indiviziune iar celelalte 2 nu sunt de acord.Se poate cere ... (vezi toată discuția)
Pastrarea indiviziunii Am obtinut parte dintr-un imobil printr-o mostenire. Pot sa impiedic iesirea din indiviziune (si astfel sa trebuiasca acordul meu in caz de vanzare)? Am mai ... (vezi toată discuția)