Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pot sa las testament?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pot sa las testament?

As putea sa las un testament pentru nepoata mea in cazul in care eu nu am copii si nu am fost casatorita? As dori sa ii las ce am eu si testamentul sa nu poata fi atacat. Mai sunt parintii si sora mea. In cazul meu pot veni sa-si ceara partea si ceva rude mai indepartate, ex. rudele din partea parintilor ?....am cam observat cum pandesc momentul !!!:O
Ma gandeam ca daca nu am descendenti pot sa las testament cui vreau, nu vanzare cumparare.
Iar in cazul testamentului e necesar avizul psihiatric de la IML ?
Va multumesc pentru raspunsuri, as mai dori o lamurire : pot sa " sar " peste sora si parinti si sa ii las nepoatei testament ? Prefer testament pentru ca nu stiu ce si cand se va intampla si nu vreau sa-mi las nepoata pe dinafara. Parintii nu au pretentii, problema este sora mea care vrea ea tot ! #-o in detrimentul fiicei sale.
Eu neavand descendenti nu pot dispune de bunurile mele si sa le las cui doresc ?
Ma gandeam ca numai pentru cei care au copii exista reglementarea pentru mostenitorii rezervatari. Deci , sora are multe sanse sa-mi darame testamentul ?
tut a scris:

Parintii nu au pretentii, problema este sora mea care vrea ea tot ! #-o in detrimentul fiicei sale.

Puteti lasa testament nepoatei. Colateralii privilegiati (fratii si surorile defunctului) nu sunt mostenitori rezervatari. Din clasa a II-a de mostenitori doar ascendentii privilegiati (tatal si mama defunctului) sunt rezervatari.
Fratii si surorile defunctului sunt inlaturati de la mostenire prin testament.
Doar parintii ar putea avea (in eventualitatea ca ...) pretentii la rezerva.
Multumesc foarte mult !
=D>
tut, utilizator
Cand am spus ca nu poate fi contestat cu succes in instanta testamentul ,m-am referit la sora dvs care nu are calitatea de mostenitor rezervatar.Doamna dvs aveti dreptul sa lasati cui doriti bunurile.Cand am spus ca nu exista rezervatari m-am gandit ca parintii dvs nu vor incalca vointa dvs,am retinut exact conduita acestora ,am intuit -o cu alte cuvinte.Succes! Mergeti la notar.