Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... incredintarea unui minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

incredintarea unui minor

Sunt despartita in fapt de sot de 2 luni.Pt ca nu vroia sa comunice si sa dea bani pt copil am deschis o actiune de pensie alimentara.Lucrul asta l-a enervat f tare si spune ca va baga divort,desi asta spunea cu mult timp inainte sa plece de-acasa.
Imi spune ca e prea mult sa dea 25% din salariu si ca nu va plati suma rspectiva.Daca plateste rate la apartament are vreo legatura cu pensia?mai nou imi cere copilul sa plece cu el la socri in alt oras.Mi-a fost teama sa-i mai dau copilul pt ca ma ganesc ca poate sa mi-l fure pt a nu mai plati pensie.Are acest drept sa ia copilul(are 3 ani) si sa-l lase la sdocri.Ce pot eu sa fac daca se intampla asta,mai pot sa-l iau inapoi?
deocamdata, nefiind pronuntata o hotarire de divort nu se poate discuta de incredintarea minorului rezultat in urma casatoriei. acesta este in grija si educarea parintilor. in cazul solutionarii unei actiuni de divort, instanta de judecata, in urma administrarii probelor solicitate de parti, se pronunta si asupra solicitarii actiunii privind incredintarea minorului.
dacaobtineti o hotarare prin care acesta va fi obligat la plata unei pensii de intretinere, din oficiu, instanta va dispune comunicarea acesteia locului de munca al sotului d-voastra; acestia vor opri suma respectiva din salariu si va vor trimite -o dvs; eu sper ca ati solicitat totodata si incredintarea copilului catre d-voastra, ptr. a nu mai exista problemele de care va e teama; deocamdata ambii aveti drepturi asupra copilului.
avocat Cristina Popescu
instanta ii va opri 25% din salariu pt pensie.cat despre copil va trebui sa acceptati ca e dreptul tatalui sa-si vada copilul.
avand in vedere ca nu s-a judecat incredintarea minorului, daca sotul ia copilul de la dvs si nu-l mai aduce, pana nu aveti o hotarare de incredintare, nu-l mai puteti lua, daca nu vi-l da. mai bine sa-l viziteze in prezenta dvs