Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... somatie de plata
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

somatie de plata

Am o situatie interesanta. In urma unui contract de vinzare cumparare masa lemnoasa din import, incheiat cu o societate comerciala din Romania, in care se stabilea o plata in avans de 50 % in baza facturii proforma, partenerul roman a emis facturile proforma a incasat avansul si nu a livrat marfa.
Intrebarea mea e daca pentru aceasta situatie ma pot adresa instantei in vederea emiterii unei somatii de plata sau ma duc pe calea mai lunga privind actiunea pentru imbogatirea fara justa cauza.
Multumesc
Roxana
Mai simplu e ordonanta de plata care e mai rapida decat somatia de plata :)), mai ales ca ai un contract ;)
A aparut- OUG 119/2007 (procedura simplificata )-, cu aplicabilitate doar la contractele intre comercianti.
Romy ce e aia ordonanta de plata?