Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Plata factura proforma
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Plata factura proforma

Buna ziua,
Daca s-a platit de catre o S.C o suma de bani unei alte S.C in baza unei facturi proforme nesemnate si nestampilate(contract nu exista intre cele 2 societati) reprezentand un avans pentru prestarea unor servicii ;
1.Este posibila recuperarea banilor daca soc.prestatoare refuza sa execute servicile pentru care a incasat avansul? Exista corespondenta intre cele 2 societati prin care se inteleg sa colaboreze, exista dovada trimiterii proformei prin e-mail, dovada platii proformei ....

Multumesc !

~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pt raspuns ...
Am citit pe internet despre plata nedatorata sau imbogatire fara justa cauza ...nici aici nu se incadreaza ? si corespondenta intre cele doua societati nu poate reprezenta o proba in instanta ?