Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Consemnul la domiciliu - atat cat vrea angajatorul
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Consemnul la domiciliu - atat cat vrea angajatorul

Buna ziua,
Va multumesc celor care ma pot lamuri cat timp poate fi un angajat consemnat la domiciliu (eu sunt in consemn de 3 saptamani permanent), daca trebuie platit angajatul pentru acest consemn si care este suportul legal care reglementeaza acest subiect.

Situatia detaliata sta cam asa: de trei saptamani sunt in consemn la domiciliu pentru ca fac parte dintr-o asa numita echipa a situatiilor de urgenta (motive HSEQ). Avem si o procedura in care spune ca poti fi convocat in mod discretionar de angajator, dar in procedura se evita exprimarea consemnat la domiciliu. De platit evident ca nu este nimeni platit, dar iti este si teama sa parasesti localitatea. Asa patronatul s-a ales cu niste sclavi la dispozitie in mod gratuit. La bunul simt in primul rand cred ca nu poti fi consemnat cu saptamanile non-stop. In al doilea rand cred ca trebuie sa primesti un spor ceva. In al treile rand cred ca exista o lege care reglementeaza consemnul la domiciliu. Poate cineva sa-mi spuna care este acea lege si daca este corect ce se intampla la mine la serviciu?
Nu exista o lege in acest sens ci numai posibilitatea de inserare in contractul de munca a unei asemenea clauze la incheierea contractului sau pe parcursul executarii lui prin act aditional, in qambele situatii fata de exigenta unei asemenea clauze care incalca libertatea personala trebuia sa pretindeti un spor semnificativ de salariu