Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul muncii- al 13 lea salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul muncii- al 13 lea salariu

sunt bugetara in sanatate. Ni s-a dat 20% din al 13 lea salariu pe anul 2009 in luna septembrie 2010. Urmeaza sa ni se mai dea si celelalte transe esalonat pana la sfarsitul anului. Problema e ca ne-au taiat 25 % si din acesti bani. Este legal sa taie 25% din al 13 salariu care e pt anul trecut, 2009? :">
Buna ziua !
Nu e normal , intrucat premiul anual este egal cu media salariilor de baza realizate in anul pentru care se face premierea (art. 25 din legea nr. 330/2009) .... Faceti solicitare scrisa in acest sens , iar daca nu se rezolva problema actionati in instanta angajatorul ....
pot sa fac sesizare la ITM , ca poate nu se ajunge pana la instanta?
Si totusi in Legea privind unele măsuri în vederea restabilirii echilibrului bugetar prevede, la articolul 1, că se diminuează cu 25% cuantumul brut al salariilor sau indemnizaţiilor lunare de încadrare, inclusiv sporuri, indemnizaţiii şi alte drepturi salariale, precum şi alte drepturi în lei sau în valută, stabilite în conformitate cu prevederile Legii-cadru 330/2009 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice ....Si angajatorul va spune ca al 13 lea salariu intra la aceasta categorie si ca poate fi diminuat...
Din punctul lor de vedere este legala aceasta retinere , intrucat in mintea lor se diminueaza orice venit realizat dupa data de 03.07.2010, chiar daca acesta este aferent perioadei anterioare acestei date.

ITM-ul nu va poate ajuta prea mult in aceasta situatie, singura solutie este instanta de judecata.
cum pot merge in instanta, pe ce motiv, pt ca legea cu reducerea salariilor o combate pe cealalta( pe.330/2009)? Va rog sa ma lamuriti mai mult.Multumesc.