Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conflict de munca, HG 1025/2003 si Legea 226/2006
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conflict de munca, HG 1025/2003 si Legea 226/2006

Am lucrat la U.C.M Resita sectia Turnatorie pana in anul 2009 cand am iesit la pensie. Pana la aparitia legii 19/2000 am fost in grupa I de munca. Pentru perioada 2001-2009 am dat in judecata uzina deoarece nu a facut demersurile necesare conform HG 1025/2003 pentru ca Turnatoria sa fie incadrata in conditii speciale de munca conform legii 226/2006. Conform art 2 din HG 1025/2003 am depus la dosar unele dovezi determinari de noxe,gaze,praf,zgomot facute de laboratoarele uzinei acestea fiind depasite de 1-3 ori fata de normele admise, o lista cu bolnavii de silicoza in diferite stadii pe ultimii 15 ani facuta de Cabinetul de Medicina Munci a uzinei unde din cei 38 de bolnavi 29 au fost depistati dupa anul 2001 si 2 martori care atesta ca dupa 2001 nu s-au adus imbunatatiri in ceea ce priveste climatul de lucru si o scrisoare prin care Inspectoratul de Protectia mediului nu mai da voie sa functioneze cuptoarele electrice din Turnatorie datorita poluarii.
Parata a adus motivatiile: a acordat conform HG 261/2001 conditii deosebite dar numai intre anii 2003-2006 si nu spune de ce, ca eu am fost lider de sindicat pe sectie si nu am reactionat la vremea respectiva conform legii, ca daca eu castig vor veni si alti sa solicite acest lucru si uzina va fi in stare de insolventa si ca uzina nu a indeplinit toate criteriile necesare conform art 2 din HG 1025/2003 nespecificand care criteriu nu a fost indeplinit. Am pierdut procesul la Tribunalul din Resita. In sentinta Tribunalul enumera prevederile art 2 din HG 1025/2003 spunand ca parata nu a indeplinit toate conditiile prevazute nespecializand care sunt acestea.
Am facut recurs si va rog sa-mi scrieti daca mai pot aduce alte argumente in favoarea mea.
Va multumesc.
Scrieti in recurs si ca instanta de fond nu a specificat care dintre criteriile prevazute la art. 2 din HG nr. 1025/2003 nu le-a indeplinit fostul angajator. Situatia de fapt o cunoasteti numai dvs. Ca sa va pot da argumente in plus, ar trebui sa am acces la dosarul instantei, ceea ce este practic imposibil.

Gabriela Pintea, Consilier juridic