Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenitorii varului primar si obligatiile lor?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenitorii varului primar si obligatiile lor?

bună..am un văr primar care este bolnav intr-o fază terminală,neavând sotie ,copii ,parinti,eu am fost persoana care s-a ingrijit de el in ultimul timp,ocupându-mă de intrenarea lui la spital si alte cheltuieli,el mai are tot asa veri primari din partea maternă care nu au contribuit cu nimic ,nu am facut testament fiindca boala a evoluat foarte rapid,acum fiind in situatie foarte gravă ,singurul drept fiind imputernicirea la banca pentru conturile lui,.....care imi sunt drepturile (moștenirea) mea după decesul lui?multumesc mult...
La succesiunea varului vor fi chemate rudele cele mai apropiate in grad , in lipsa unui testament.
bună....în situaţia în care vărul dumneavoastră nu are fraţi, surori ori descendenţi ai acestora, moştenirea acestuia se va împărţi în mod egal între dumneavoastră şi ceilalţi veri primari ai săi, fiecare luând o cotă egală...