Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesire din indiviziune

Buna ziua,
In urma unei succesiuni am mostenit o cota de 13/16 dintr-o casa. Casa a fost cumparata acum 20 de ani de verisoara mea defuncta de la 2 din cei trei mostenitori ai casei. Al treilea nu a ajuns la notariat dar a incheiat o chitanta scrisa cu defuncta din care reiese ca a primit banii pt. partea lui ( 3/16). Doresc sa il citez si sa vin cu martori. Cum pot proceda sa ies din indiviziune si sa intru in posesia unui act de proprietate si pt. restul imobilului? In ce articole s-ar incadra solicitarea mea?
Mii de multumiri.
Zamfira Gabriela, utilizator
problema se pune cu privire la calitatea dumneavoastra in a introduce, in calitate de mostenitor, o asemenea actiune- este vorba de a solicita instantei sa pronunte o hotarare care sa tina loc de act de vanzare-cumparare; dar cred ca puteti face acest lucru pana la urma.
avocat Cristina Popescu