Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesire din indiviziune

Va rog un raspuns la urmatoarea problema,locuiesc intr/o curte cu indiviziune din totalul suprafetei de358m eu detin pe actul de vanzare cumparare 142m,ceilalti proprietari detin restul ,amplasamentul case este stil vagon cu gard despartitor intre proprietati.Eu doresc sa iesim din indiviziune ,ptr ca locuiesc in partea din fata a imobilului si este foarte deranjant sa treaca prin fata casei diverse persoane,problema este ca,partea cealalta nu au succesiunea facuta dupa defunctul propr. ei fiind mostenitori ,ei sunt de acord ,la ce folos daca nu au acte !!!
Ce ma sfatuiti sa fac , doresc o rezolvare legala ptr a/mi putea construi un gard in fata casei si aprobarea unui nou nr postal.
CU MULTUMIRI PT CINE I/MI POATE DA UN SFAT
ii puteti chema in judecata pentru iesirea din indiviziune in calitatea lor de mostenitori ai defunctului proprietar. Dovediti ca au aceasta calitate, fie cu un certificat de calitate de mostenitor, fie cu acte de stare civila. Nu inseamna ca daca ei nu isi deschid succesiunea, dvs.sunteti obligat sa ramaneti in indiviziune. Cu privire la construirea gardului, va fi nevoie daca nu va intelegeti, de o actiune in granituirea proprietatilor dvs.
ela9 a scris:

Va rog un raspuns la urmatoarea problema,locuiesc intr/o curte cu indiviziune din totalul suprafetei de358m eu detin pe actul de vanzare cumparare 142m,ceilalti proprietari detin restul ,amplasamentul case este stil vagon cu gard despartitor intre proprietati.Eu doresc sa iesim din indiviziune ,ptr ca locuiesc in partea din fata a imobilului si este foarte deranjant sa treaca prin fata casei diverse persoane,problema este ca,partea cealalta nu au succesiunea facuta dupa defunctul propr. ei fiind mostenitori ,ei sunt de acord ,la ce folos daca nu au acte !!!
Ce ma sfatuiti sa fac , doresc o rezolvare legala ptr a/mi putea construi un gard in fata casei si aprobarea unui nou nr postal.
CU MULTUMIRI PT CINE I/MI POATE DA UN SFAT

Va multumesc pt raspuns, cu permisiunea dvs. doresc sa va mai intreb ceva , inainte de ai actiona in judecata eu trebuie sa fac lotizarea intregii suprafete in doua loturi cu ajutorul unui ing.cadastrist ,nu ?