avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 987 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesire din indiviziune

Va rog un raspuns la urmatoarea problema,locuiesc intr/o curte cu indiviziune din totalul suprafetei de358m eu detin pe actul de vanzare cumparare 142m,ceilalti proprietari detin restul ,amplasamentul case este stil vagon cu gard despartitor intre proprietati.Eu doresc sa iesim din indiviziune ,ptr ca locuiesc in partea din fata a imobilului si este foarte deranjant sa treaca prin fata casei diverse persoane,problema este ca,partea cealalta nu au succesiunea facuta dupa defunctul propr. ei fiind mostenitori ,ei sunt de acord ,la ce folos daca nu au acte !!!
Ce ma sfatuiti sa fac , doresc o rezolvare legala ptr a/mi putea construi un gard in fata casei si aprobarea unui nou nr postal.
CU MULTUMIRI PT CINE I/MI POATE DA UN SFAT
Cel mai recent răspuns: ela9 , utilizator 21:33, 29 Septembrie 2012
ii puteti chema in judecata pentru iesirea din indiviziune in calitatea lor de mostenitori ai defunctului proprietar. Dovediti ca au aceasta calitate, fie cu un certificat de calitate de mostenitor, fie cu acte de stare civila. Nu inseamna ca daca ei nu isi deschid succesiunea, dvs.sunteti obligat sa ramaneti in indiviziune. Cu privire la construirea gardului, va fi nevoie daca nu va intelegeti, de o actiune in granituirea proprietatilor dvs.
ela9 a scris:

Va rog un raspuns la urmatoarea problema,locuiesc intr/o curte cu indiviziune din totalul suprafetei de358m eu detin pe actul de vanzare cumparare 142m,ceilalti proprietari detin restul ,amplasamentul case este stil vagon cu gard despartitor intre proprietati.Eu doresc sa iesim din indiviziune ,ptr ca locuiesc in partea din fata a imobilului si este foarte deranjant sa treaca prin fata casei diverse persoane,problema este ca,partea cealalta nu au succesiunea facuta dupa defunctul propr. ei fiind mostenitori ,ei sunt de acord ,la ce folos daca nu au acte !!!
Ce ma sfatuiti sa fac , doresc o rezolvare legala ptr a/mi putea construi un gard in fata casei si aprobarea unui nou nr postal.
CU MULTUMIRI PT CINE I/MI POATE DA UN SFAT


Va multumesc pt raspuns, cu permisiunea dvs. doresc sa va mai intreb ceva , inainte de ai actiona in judecata eu trebuie sa fac lotizarea intregii suprafete in doua loturi cu ajutorul unui ing.cadastrist ,nu ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Autorizatie constructie in indiviziune emyo emyo Buna ziua, Impreuna cu ceilalti mostenitori, vrem sa construim o anexa la o casa in mediul rural, aflata in indiviziune. Diverse obstacole au impiedicat ... (vezi toată discuția)
Recuperare teren ocupat abuziv de catre vecin daniel_fergusson daniel_fergusson In 2005 o batrana a vandut 500mp dintr-o suprafata de 1500mp. In 2009 a decedat. Cumparatorul si-a construit un gard din beton dar nu in terenul cumparat ci in ... (vezi toată discuția)
Granituire danielasabo danielasabo Buna ziua ,am cumparat de la părinți cu clauza de uzufruct viager (pentru ei)un imobil casă și teren pe care eu l -am dezmembrat în Două Loturi vânzând ... (vezi toată discuția)