avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 221
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 221

Buna seara,

este adevarat ca s-a limitat despagubirea prin OUG 68/2010 la suma derizorie de 2.500 €?

Am cautat in www, dar ceva concret nu am gasit. Mama mea care a fost si deportata si stramutata, a decedat in anul 2000. Eu mai pot face cerere de a primii despagubiri?

Mersi
Cel mai recent răspuns: stormlord , utilizator 21:25, 28 Septembrie 2010
sunt sanse sa primiti si pt bunici, pt fiecare cate 2500 euro maxim in actuala reglementare.
cat dureaza? daca actiunea e formulata cu 2 capete de cerere, primul in care sa solicite sa se constate caracterul politic al stramutarii, sentinta e susceptibila de apel. fireste ca Statul prin MF va face si apel si recurs, deci dureaza.
as inclina sa cred ca daca solicitati o suma modica, pana la 100000lei inclusiv si daca nu aveti capat distinct cu constatarea caracterului politic al stramutarii, sentinta poate fi atacata numai cu recurs.
Chiar daca hotararea e definitiva si irevocabila, pana cand veti obtine despagubiri in mod concret si nu pe hartie, cred ca va mai dura destul.
hotararea din 1995 la care va referiti e data in temeiul D-L nr. 118/1990 de fosta Directie de Munca si Protectie Sociala rebotezata in prezent Agentia de Prestatii Sociale.
in Legea nr 221/2009 e un text conform caruia la stabilirea despagubirii se va tine cont si de beneficiile acordate in baza Decretului Lege nr 118/1990.
ar fi 2 posibilitati: fie sa se interpreteze ca despagubirea plafonata-in cazul dvs 5000 euro pt mama- va fi diminuata cu beneficiile obtinute pe D-L nr 118/1990, fie sa se plafoneze cuantumul daunelor morale dupa deducerea beneficiilor obtinute anterior in temeiul D-L nr 118/1990.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deportati in urss paris50paris paris50paris Buna ziua va rog un sfat familia mea au fost deportati in urss inpreuna cu bunici exista vreo lege prezenta pt actiona in istanta pt despagubiri banesti ? va ... (vezi toată discuția)
Decret lege 118/1990 petreica petreica Buna ziua va rog daca stie cineva din forum in legatura cu decret lega 118/1990 daca a intrat in viguare pentru despagubiri ptr. deportati e.t.c care au ... (vezi toată discuția)
Prizonier de razboi - compensatii materiale Doru D. Doru D. Bunicul meu a fost luat ca prizonier de razboi in 1944 de catre armata rusa. Dupa 4 ani de munca silnica in Siberia a fost eliberat. A decedat in 1986. Doresc ... (vezi toată discuția)