Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 221
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 221

Buna seara,

este adevarat ca s-a limitat despagubirea prin OUG 68/2010 la suma derizorie de 2.500 €?

Am cautat in www, dar ceva concret nu am gasit. Mama mea care a fost si deportata si stramutata, a decedat in anul 2000. Eu mai pot face cerere de a primii despagubiri?

Mersi
sunt sanse sa primiti si pt bunici, pt fiecare cate 2500 euro maxim in actuala reglementare.
cat dureaza? daca actiunea e formulata cu 2 capete de cerere, primul in care sa solicite sa se constate caracterul politic al stramutarii, sentinta e susceptibila de apel. fireste ca Statul prin MF va face si apel si recurs, deci dureaza.
as inclina sa cred ca daca solicitati o suma modica, pana la 100000lei inclusiv si daca nu aveti capat distinct cu constatarea caracterului politic al stramutarii, sentinta poate fi atacata numai cu recurs.
Chiar daca hotararea e definitiva si irevocabila, pana cand veti obtine despagubiri in mod concret si nu pe hartie, cred ca va mai dura destul.
hotararea din 1995 la care va referiti e data in temeiul D-L nr. 118/1990 de fosta Directie de Munca si Protectie Sociala rebotezata in prezent Agentia de Prestatii Sociale.
in Legea nr 221/2009 e un text conform caruia la stabilirea despagubirii se va tine cont si de beneficiile acordate in baza Decretului Lege nr 118/1990.
ar fi 2 posibilitati: fie sa se interpreteze ca despagubirea plafonata-in cazul dvs 5000 euro pt mama- va fi diminuata cu beneficiile obtinute pe D-L nr 118/1990, fie sa se plafoneze cuantumul daunelor morale dupa deducerea beneficiilor obtinute anterior in temeiul D-L nr 118/1990.