avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1640 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act de proprietate

buna seara! problema mea este urmatoarea:
1-am un teren proprietate personala
2-vreau sa construiesc o casa pe acest teren
3-viitoarea mea sotie va contribui la constructia casei cu 15% din costul ei final.
intrebarea mea este:D : 1-cum pot face ca ea sa fie proprietara doar pe 15%din valoarea casei si atat nu si teren sau altceva ?:">
Cel mai recent răspuns: ContSters97658 , utilizator 17:37, 29 Septembrie 2010
buna ziua.
incheiati cu dansa un acord de asociere in vederea edificarii unei constructii.
scoateti autorizatia de contruire notati-o in cartea funciara a imobilului.
ulterior notati si acest acord.
la final imobilul se va intabula in cotele mentionate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, va rog sa ma ajutati, daca se poate, cu o opinie privind ... Dragos_Franco Dragos_Franco Buna ziua, va rog sa ma ajutati, daca se poate, cu o opinie privind urmatoarea situatie. Sotia mea a primit mostenire un teren de la parintii ei. Ne-am gandit ... (vezi toată discuția)
Intabulare casa ioannna ioannna Buna ziua , va rog sa ma ajutati inurmatoarea problema : pe terenul dobandit de sotul meu inainte de casatorie , am construit o casa impreuna cu acesta iar ... (vezi toată discuția)
Drept asupra unei viitoare case daemon daemon Buna seara. Prietena mea detine un teren, pe care am dori sa ne construim o casa. L-a dobandit prin cumparare, cu contract in regula. Nefiind casatoriti, ... (vezi toată discuția)