Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept asupra unei viitoare case
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept asupra unei viitoare case

Buna seara.

Prietena mea detine un teren, pe care am dori sa ne construim o casa. L-a dobandit prin cumparare, cu contract in regula. Nefiind casatoriti, dorim sa obtinem o autorizatie de constructie care, impreuna cu restul documentatiei, va iesi pe numele ei. Daca vom pune impreuna, in parti egale, banii pentru construirea casei, a carei receptie si respectiv intabulare se va face dupa ce vom fi casatoriti, care este modalitatea de a deveni impreuna co-proprietari pe acel imobil, si sa aparem impreuna in cartea funciara a casei respective ?

Se poate da o declaratie de catre prietena mea, in care sa ateste participarea in mod egal la constructia casei ? Trebuie sau nu trebuie autentificata de notar? Exista o alta metoda, inafara unui contract de vanzare cumparare?

Multumesc pentru osteneala.
donatie, fara iesire dinindiviziune pentru 1/2 din teren.. e cel mai simplu asa
buna ziua!
puteti incheia un contract de asociere in vederea edificarii unei constructii contract ce va fi notat in Cf-ul imobilului.
chiar daca va doneaza la acest moment o cota de 1/2 din teren- taxele vor fi identice cu cele de la vanzare.
Nu stiam de contractul de asociere. Multumesc, am sa ma interesez in sensul acesta.