avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 201 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... calitate procesualã pasivã
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

calitate procesualã pasivã

Bună seara !
Am iniţiat o acţiune în constatare pentru un teren intravilan, mediu rural. Pentru acest teren plătesc impozit. Deoarece nu a fost împrejmuit cu gard, autorităţile administra-
ţiei locale au afirmat ( verbal şi în scris) că acest teren aparţine domeniului public. Terenul nu a fost preluat în domeniul public, cu sau fără titlu.
Pentru a rezolva litigiul, am iniţiat acţiunea în constatare, chemând în judecată Consiliul Local prin Primar. Partea adversă se apără invocând excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a Consiliului Local, susţinând că localitatea are caliatate procesuală pasivă. Dacă instanţa va admite excepţia, ce pot face ? Pot cere introducerea în cauză a localităţii respective, adică a comunei prin Primar ?
Care sunt temeiurile legale pe care se bazează apărarea adversă ?
Ce temeiuri legale pot invoca eu ?
Vă solicit opinia pertinentă, deoarece instanţa care nu s-a pronunţat încă pe excep-
ţie, înclină să nu admită cererea de introducere în cauză a comunei prin Primar.
Vă mulţumesc şi aştept
Gh. Antonescu
Cel mai recent răspuns: antonescu gheorghe , utilizator 05:40, 6 Octombrie 2010
In conformitate cu Legea administratiei publice locale, Consiliul Local are calitate procesuala pasiva.
opinia mea este ca instanta de judecata va respinge exceptia lipsei calitatii procesual pasive.
Vă mulţumesc, însă vă rog să-mi precizaţi articolul care prevede aceasta.
Încă o dată vă mulţumesc
Cu stimă
Gh. Antonescu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce sa invoc in intampinare? Stefi1221 Stefi1221 Vecinul a demarat un proces de uzucapiune, chemand in instanta atat proprietarul tabular care nu mai exista, cat si pe mine ca vecin.. desi recunoaste in ... (vezi toată discuția)
Lipsa capacitate de folosinta a primariei Jayr Jayr Buna ziua tuturor! Speta: Primaria X a dat in judecata angajatii pentru recuperarea unor sume de bani (sporuri) in urma controlului Curtii de Conturi. La fond ... (vezi toată discuția)
Calitate procesuala aser aser Cum poate afla instanta ca paratul pesoana juridica are sau nu capacitate procesuala de folosinta?daca paratul se prezinta la proces si participa activ? (vezi toată discuția)