Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzufruct viager

Mama este proprietara unui imobil in care fratele sau are drept de uzufruct. Daca in cf este trecut ca uzufruct doar numele lui implica automat si familia sa? Deci si familia sa are implicit drept de uzufruct viager?
buna ziua.
dreptul de uzufruct apartine in acest caz doar fratelui dvs.
Uzufructul este un drept real de folosinta. Nu poate beneficia decat cel caruia i s-a atribuit acest drept.