avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzufruct viager

Mama este proprietara unui imobil in care fratele sau are drept de uzufruct. Daca in cf este trecut ca uzufruct doar numele lui implica automat si familia sa? Deci si familia sa are implicit drept de uzufruct viager?
Cel mai recent răspuns: ContSters141818 , utilizator 10:12, 29 Septembrie 2010
buna ziua.
dreptul de uzufruct apartine in acest caz doar fratelui dvs.
Uzufructul este un drept real de folosinta. Nu poate beneficia decat cel caruia i s-a atribuit acest drept.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Situatie uzufruct viager in cazul in care exista 2 mostenitori? mihneaandrei mihneaandrei In cadrul familiei, exista 2 fii in linie de mostenitori in urma unui imobil detinut cu drept de uzufruct viager de catre mama acestora. Contractul de uzufruct ... (vezi toată discuția)
Contract de uzufruct viager floare73 floare73 in acest contract sunt trecuta numai eu ca si fiica si doresc sa stiu daca sotul are drepturi egale cu mine purtind numele de familie si acum in divort (vezi toată discuția)
Legat de dr. de uzufruct Lisimah Lisimah Buna seara,situatia mea este urmatoarea:bunicul urmeaza sa vanda un imobil(casa) si sa cumpere un alt imobil(apartament) de la aceeasi persoana,urmand a-mi ... (vezi toată discuția)