avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Parcare in fata unui garaj
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Parcare in fata unui garaj

Buna ziua!
A fost ridicata o masina ce era parcata in zona din spatele unui bloc . Zona respectiva asigura accesul la garajele de sub bloc (pe stanga) si la cateva locuri de parcare (pe dreapta). Zona are o singura intrare (deci, nu e un drum public). Masina a fost parcata la capatul ei, in fata unui garaj, dar la o distanta care permitea (in viziunea mea) iesirea unui autoturism din garaj.
Procesul-verbal incadreaza fapta in raport cu Hotararea de Guvern nr. 1391 din 4 octombrie 2006 la Art. 143:
Se interzice stationarea voluntara a vehiculelor:
...
d)In dreptul cailor de acces care deservesc proprietatile alaturate drumurilor publice;
...

Intrebari:
- zona respectiva este cale de acces? Sau parcare?
- cum se stabileste intr-un asemenea caz daca era sau nu obstructionata intrarea in garaj?
- este corect temeiul juridic pt ridicarea masinii? (parcarea, in sine, nefiind drum public)
- are politia competenta de a decide ridicarea (facuta de o alta firma) in aceasta speta?
Cel mai recent răspuns: Mihai Lisețchi , Alte profesii 13:20, 29 Septembrie 2010
E asa un stil de a pune intrebari, ca-mi vine sa incercuiesc raspunsul ca la grila...

Un garaj, in mod logic si normal trebuie sa aiba o cale de acces, doar nu e parasutata masina acolo.
Constatarea faptei de catre agentul constatator este suficienta pentru a stabili existenta acesteia.
Din cate stiu, politia rutiera are competenta de a ridica masina.
Multumesc pt raspuns! Ma stradui sa pun intrebari cat mai explicit. Nu, insa, suficient (de explicit). Spuneam ca <Masina a fost parcata la capatul ei, in fata unui garaj, dar la o distanta care permitea (in viziunea mea) iesirea unui autoturism din garaj.>
Si, legat de aceasta afirmatie, intrebam: <- cum (nu cine!) se stabileste intr-un asemenea caz daca era sau nu obstructionata intrarea in garaj?>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Distanta minima de parcare in fata garajului xpire xpire Stie cineva daca este mentionata pe undeva distanta minima de parcare in fata unui garaj. Problema este urmatoarea, un vecin binevoitor parcheaza in mod ... (vezi toată discuția)
Distanta dintre masina si garaj Bontidean daniel Bontidean daniel Buna, imi puteti spune daca este o distanta intre o masina si intrarea in su din garaj? Am parcat pe un drum unde nu este interzisa parcarea si am fost ... (vezi toată discuția)
Regulament pentru aplicarea oug 195/2002, art. 143, litera d): adonys adonys HG 1391/2006 Regulament pentru aplicarea OUG 195/2002, art. 143, litera d: \"Se interzice stationarea voluntara a vehiculelor: d) in dreptul cailor de ... (vezi toată discuția)