Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Distanta dintre masina si garaj
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Distanta dintre masina si garaj

Buna, imi puteti spune daca este o distanta intre o masina si intrarea in su din garaj? Am parcat pe un drum unde nu este interzisa parcarea si am fost amendat si mi a fost rodica ta masina din cauza ca masina mea a blocat iesirea din gara. Intre gara si masina erau peste 5m. Masina a fost ridicata de catre un politist local.
Buna ziua,

Temeiul juridic este art. 143 lit. a) si d) al HG 1391/2006 privind Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice.
In sensul ca:
Se interzice nu numai oprirea, dar si stationarea autovehiculelor:
- pe trotuar, daca nu se asigura 1m pentru circulatia pietonilor;
- in dreptul cailor de acces care deservesc proprietatile alaturate drumurilor publice (cazul de fata)

Sanctiunea este RIDICAREA AUTOVEHICULEOR potrivit art. 63 al OUG 195/2002.

Nu conteaza la ce distanta erati parcat in dreptul respectivului garaj.

Pe viitor, evitati sa blocati caile de acces ale garii.

O zi buna!

Bontidean daniel a scris:

Buna, imi puteti spune daca este o distanta intre o masina si intrarea in su din garaj? Am parcat pe un drum unde nu este interzisa parcarea si am fost amendat si mi a fost rodica ta masina din cauza ca masina mea a blocat iesirea din gara. Intre gara si masina erau peste 5m. Masina a fost ridicata de catre un politist local.

Ti-as propune sa treci pe aici si sa vezi cum e, daca inca e actuala intrebarea ta [ link extern ]
garanord, utilizator