avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Distanta dintre masina si garaj
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Distanta dintre masina si garaj

Buna, imi puteti spune daca este o distanta intre o masina si intrarea in su din garaj? Am parcat pe un drum unde nu este interzisa parcarea si am fost amendat si mi a fost rodica ta masina din cauza ca masina mea a blocat iesirea din gara. Intre gara si masina erau peste 5m. Masina a fost ridicata de catre un politist local.
Cel mai recent răspuns: garanord , utilizator 13:13, 14 Martie 2024
Buna ziua,

Temeiul juridic este art. 143 lit. a) si d) al HG 1391/2006 privind Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice.
In sensul ca:
Se interzice nu numai oprirea, dar si stationarea autovehiculelor:
- pe trotuar, daca nu se asigura 1m pentru circulatia pietonilor;
- in dreptul cailor de acces care deservesc proprietatile alaturate drumurilor publice (cazul de fata)

Sanctiunea este RIDICAREA AUTOVEHICULEOR potrivit art. 63 al OUG 195/2002.

Nu conteaza la ce distanta erati parcat in dreptul respectivului garaj.

Pe viitor, evitati sa blocati caile de acces ale garii.

O zi buna!

Bontidean daniel a scris:

Buna, imi puteti spune daca este o distanta intre o masina si intrarea in su din garaj? Am parcat pe un drum unde nu este interzisa parcarea si am fost amendat si mi a fost rodica ta masina din cauza ca masina mea a blocat iesirea din gara. Intre gara si masina erau peste 5m. Masina a fost ridicata de catre un politist local.

Ti-as propune sa treci pe aici si sa vezi cum e, daca inca e actuala intrebarea ta [ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 14 Martie 2024
garanord, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se sanctioneaza stationarea in fata unui garaj ? Pilu Pilu Buna seara, as avea rugamintea daca ma poate ajuta cineva ca am cautat de m-am zapacit - atat in OUG 195/2002, cat si in Regulamentul de aplicare - si nu am ... (vezi toată discuția)
Regulament pentru aplicarea oug 195/2002, art. 143, litera d): adonys adonys HG 1391/2006 Regulament pentru aplicarea OUG 195/2002, art. 143, litera d: \"Se interzice stationarea voluntara a vehiculelor: d) in dreptul cailor de ... (vezi toată discuția)
Parcarea in dreptul unui garaj/curti pe timpul noptii gaga gaga Stau la curte si de fiecare data cand vin seara acasa nu pot sa imi bag masina in curte pentru ca este parcata o alta masina in dreptul portii. Ce pot sa fac? ... (vezi toată discuția)