Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Se sanctioneaza stationarea in fata unui garaj ?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Se sanctioneaza stationarea in fata unui garaj ?

Buna seara, as avea rugamintea daca ma poate ajuta cineva ca am cautat de m-am zapacit - atat in OUG 195/2002, cat si in Regulamentul de aplicare - si nu am gasit: se prevede undeva vre-o sanctiune pentru conducatorul unui autovehicul care stationeaza in fata unui garaj ? Concret, zilele trecute cineva si-a proptit un JEEP de-a curmezisul, in fata garajului meu, astfel incat nici usile nu le puteam deschide darmite sa mai scot si masina. Am dat tel. la Politia locala sa vina sa dispuna ridicarea masinii respective dar mi s-a raspuns ca s-a suspendat aceasta procedura deoarece este acuma un proiect legislativ...vrajeala deoarece atata vreme cat nu e abrogat textul de lege care ii indreptatesc sa dispuna asa ceva, trebuie respectat. In sfarsit, am plecat si mi-am vazut de alte treburi si cand am revenit masina nu mai era acolo. Dar pe drum mi-am gandit ca puteam da telefon la Politia rutiera sa vina sa constate si sa-i aplice o sanctiune. Fapta e consumata oricum dar acum mi-a venit ideea sa caut, si caut, si caut si nu gasesc...oare e posibil sa nu se prevada in lege ca se sanctioneaza stationarea in fata unui garaj ? Bineanteles ca acolo nu exista niciun semn de oprire sau stationare interzisa deoarece e un rand de garaje. Multumesc daca ma poate ajuta cineva.
Temeiul juridic este art. 143 lit. a) si d) al HG 1391/2006 privind Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice.
Art. 143.
Se interzice stationarea voluntara a vehiculelor:
a) in toate cazurile in care este interzisa oprirea voluntara;
b) in zona de actiune a indicatorului cu semnificatia "Stationarea interzisa" si a marcajului cu semnificatia de interzicere a stationarii;c) pe drumurile publice cu o latime mai mica de 6 m;
d) in dreptul cailor de acces care deservesc proprietatile alaturate drumurilor publice;

Se interzice nu numai oprirea, dar si stationarea autovehiculelor:
- pe trotuar, daca nu se asigura 1m pentru circualatia pietonilor
- in dreptul cailor de acces care deservesc proprietatile alaturate drumurilor publice (cazul de fata)
Sanctiunea este ridicarea autovehiculului,potrivit art. 63 al OUG 195/2002.
Procedura este stabilita prin regulamentul
Referitor la garaje, depinde dupa cum au sau nu autorizatie
Disp OUG nr 195/2002:
Art. 64. - (1) Poliţia rutieră poate dispune ridicarea şi depozitarea în locuri special amenajate a vehiculelor staţionate neregulamentar pe partea carosabilă şi care constituie un obstacol pentru circulaţia publică. Ridicarea şi depozitarea vehiculelor se realizează de către administraţiile publice locale sau de către administratorul drumului public, după caz.

Autoritatea politiei dispune ridicarea vehiculelor stationate in locuri nepermise, desi ridicarea efectiva revine exclusiv organelor administratiei publice locale=serviciul specializat din primarie.
Ar trebui sa notificati proprietarul vehiculului,eventual aveti dreptul sa il actiionati in instanta pentru daune

Multumesc frumos ynocentta, apreciez =D> :) :luck: