avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 102 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Distanta minima de parcare in fata garajului
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Distanta minima de parcare in fata garajului

Stie cineva daca este mentionata pe undeva distanta minima de parcare in fata unui garaj.
Problema este urmatoarea, un vecin binevoitor parcheaza in mod repetat pe bordura din fata garajului la o distanta pe care el o considera suficient de mare fata de garaj. Accesul insa se face foarte greu din citeva manevre destul de riscante pentru integritatea masinii, mai ales in conditii de iarna, intrarea in garaj fiind in panta.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Mihai Lisețchi , Alte profesii 09:42, 3 Septembrie 2010
Nu exista o prevedere legala care sa stabileasca explicit si exact o distanta minima.
Exista insa prevederi legale care interzic stationarea in fata intrarilor garajelor, curtilor, gangurilor.
Astfel, art. 175 din Regulamentul de aplicare a Codului Rutier (OUG 195/2000), prevede explicit: -" Se interzice stationarea voluntara a vehiculelor:

d) în dreptul cailor de acces care deservesc proprietatile alaturate drumurilor publice;

Iar garajul este proprietatea cuiva (dvs.).
Multumesc pentru raspuns, eu am auzit ca ar exista o astfel de reglementare, dar s-ar putea sa fie o reglementare data de Consiliul Local.
Buna ziua!
redeschid topicul cu o situatie similara, dar care se impune nuantata. A fost ridicata o masina ce era parcata la capatul unei parcari (cu o singura intrare) aflata in spatele unui bloc. Masina se afla in fata unui garaj, dar la o distanta care permitea (in viziunea mea) iesirea unui autoturism din garaj.
Intrebari:
- cum se stabileste intr-un asemenea caz daca era sau nu obstructionata intrarea in garaj?
- care este temeiul juridic pt ridicarea masinii? (parcarea, in sine, nefiind drum public)
- are politia competenta de a decide ridicarea (facuta de o alta firma) in aceasta speta?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Parcare in fata unui garaj Mihai Lisețchi Mihai Lisețchi Buna ziua! A fost ridicata o masina ce era parcata in zona din spatele unui bloc . Zona respectiva asigura accesul la garajele de sub bloc (pe stanga) si la ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am parcat in seara asta masina in interiorul marcajelor ... hanzoGOD hanzoGOD Buna ziua! Am parcat in seara asta masina in interiorul marcajelor de parcare(parcare cu plata in sectorul 1), ulterior primind amenda pentru blocarea caii de ... (vezi toată discuția)
Info legislatie cale de accces garaj smiler8 smiler8 Buna ziua, doresc sa aflu urmatoarele informatii: Detin un garaj cu CF, act de proprietare intr-o zona cu mai multe garaje, Garajul fiind pozitionat ... (vezi toată discuția)