Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... sanse de a invoca uzucapiunea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

sanse de a invoca uzucapiunea

folosim un teren dinainte de 1980,neintrerupt.
in CF este propietar o d-na de 82 ani, care are si doua fiice.
putem invoca uzucapiunea?
multumesc anticipat
O puteti invoca dar daca ati angaja un avocat care sa stie sa se judece in astfel de procese sansele ar fi si mai mari.
Daca va judecati aiurea puteti si pierde procesul.
Simpla deschidere a unui proces nu inseamna si castigarea acestuia...in mod automat...

avocat Claudiu Lascoschi
multumesc pentru raspuns
* am nevoie de in avocat cu experienta in uzucapine?
* cum se poate pirde
multumesc din suflet
puteti face actiune pt invocarea uzucapiunii intrucat s-a implinit termenul de 30 de ani.
pekka a scris:

multumesc pentru raspuns
* am nevoie de in avocat cu experienta in uzucapine?
* cum se poate pirde
multumesc din suflet

Trebuie sa va fie redactata actiunea foarte bine.
Probatoriul trebuie sa fie si el beton.
Cat priveste alegerea avocatului este o chestiune care va priveste in mod exclusiv.
Dar, daca actiunea este redacata in mod defectuos este foarte probabil ca veti pierde datorita redactarii actiunii...care, asa cum spuneam trebuie bine redactata...
Instanta nu o sa va dea nicio mana de ajutor...

avocat Claudiu Lascoschi
Pe langa un avocat specializat si altele, trebuie sa puteti dovedi in fata instantei urmatoarele:
- ca ati posedat continuu acel teren, netulburat, public, sub nume de proprietar (doi martori trebuie sa depuna marturie in favoarea dvs. cum ca erati, de fapt, cunoscut ca proprietar in zona si nu ca va ingrijeati de fapt de teren in numele acelei batrane);
- posesia sub nume de proprietar trebuie dovedita prin plata impozitului aferent terenului in cauza, impozit platit de dvs, pe numele dvs, pe propria dvs partida de rol fiscal; ar fi de dorit ca tot dvs. sa figurati cu acel teren si la registrul agricol.
Daca nu puteti dovedi cele de mai sus, nu va trebuie un avocat specializat, ci un facator de miracole:D Succes!