Forum Discuţii juridice Executare silită executare
Discuție deschisă în Executare silită

executare

Dacă obligaţia de a face nu poate fi îndeplinită prin altă persoană decât debitorul, iar acesta refuză puteţi sesiza instanţa, care prin încheiere irevocabilă dată cu citarea părţilor, îl poate obliga pe debitor, să plătească în favoarea statului, o amendă civilă de la 20 – 50 lei, stabilită pe zi de întârziere până la îndeplinirea obligaţiei stabilită în titlul executoriu.

Intrebare: Carei instante adresez aceasta sesizare?Celei care a judecat sau celei de pe raza unde debitorul isi are domiciliul. Mentionez ca procesul s-a judecat intr-un judet iar debitorul are domiciliul in alt judet.
Consilier juridic Dana Maxim, Mediator
Depinde...hotararea privind obligatia de a face, daca ar fi pusa in executare de catre reclamant-prin executorul judecatoresc, executarea silita ar fi de competenta instantei de la locul unde debitorul are "obligatia de a face"/de a executa obligatia.

Daca vorbim despre amenzi civile platite in favoarea statului, sa zicem ca ar fi competenta instanta de la domiciliul paratului sau/si cea de la executarea chiar si in parte a obligatiei de a face.

Eu as adresa cererea la aceeasi instanta care a pronuntat hotararea privind "obligatia de a face" (art.10 pct.1 C.proc.civ.) insa precizez ca nu stiu in ce anume consta "obligatia de a face" sau "a nu face". :)