Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... acte premergatoare urmaririi penale?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

acte premergatoare urmaririi penale?

in cadrul actelor premergatoare urmaririi penale se pot lua declaratii scrise eventualilor invinuiti? sau oup trebuie sa se limiteze doar la discutii cu acestia?multumesc.
am si eu o intrebare:ce acte contine un dosar penal pentru minori infractori?multumesc
Depinde de infractiune.
Se va face insa si o ancheta sociala.
Am inteles.Am crezut ca e mai simplu, ca sunt documente standard pentru toate dosarele.Daca judecatorul solicita catre Serviciul de Probatiune, un referat de evaluare presententiala pentru furt calificat?Dosarul vine impreuna cu rechizitorul de la procuror. Sau mai exact, ce ar putea sa ma ajute sa inteleg mai bine,sa ma documentez in privinta asta.Multumesc mult.