Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Subventie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Subventie

Buna ziua,
M-am angajat in 2008 (noiembrie) la o firma,ca economist si beneficiind de subventie pentru absolventii de studii superioare. Acum sunt nevoita sa plec prin demisie deoarece firma traverseaza o perioada grea etc si am inteles ca nu pot intra in somaj. Ce ar trebui sa fac ca sa pot beneficia de somaj? Sa ma angajez in alta parte pe perioada determinata; si cat ar trebui sa dureze aceasta perioada ca anagajatorul respectiv sa ma trimita in somaj?
Va multumesc!
Trebuie sa ai mare grija ce faci.
IV Indemnizatia de somaj se acorda la cerere, dupa caz, de la data:
a)incetarii contractului individual de munca sau a contractului de munca temporar conform art. 61 lit. D sau art. 65 din Codul Muncii
b) incetarii raporturilor de serviciu;
c) incetarii mandatului pentru care au fost numite sau alese;
d) expirarii duratei sau desfacerii contractului militarilor angajati pe baza de contract.
e) incetarii calitatii de membru cooperator;
f) incetarii contractului de asigurare pentru somaj;
g) incetarii motivului pentru care au fost pensionate;
h) incetarii motivului pentru care au fost suspendate raporturile de munca sau de serviciu;
i) Abrogat;
j) ramanerii definitive a hotararii judecatoresti;
k) incetarii activitatii desfasurate exclusiv pe baza conventiei civile;
l) expirarii perioadei de 60 de zile, prevazuta la art. 17 alin. (2) lit. a);
m) absolvirii, pentru cazurile prevazute la art. 17 alin. (2) lit. b);
n) expirarii perioadei de 30 de zile, prevazuta la art. 17 alin. (2) lit. c).