Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu brut CIM timp partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu brut CIM timp partial

Buna ziua,
Va cer ajutorul intr-o problema cu care ma confrunt:

Doresc sa modific un contract de munca de la norma intreaga (8 ore) la timp partial (2 ore). Am facut actul aditional in care am precizat elementele care se modifica: durata timpului de lucru de la 8 la 2 ore si salariul brut de la 1200 ron la 300 ron si am mers cu el la itm. De la itm mi
s-a spus ca trebuie modificata doar durata, salariul brut ramanand acelasi si se calculeaza automat (?!) conform duratei timpului de lucru.

Nu cred ca este corect sa modific doar durata si salariul brut sa ramana 1200 ron aferent normei intregi (cum sustine itm provincie) ci sa precizez clar ce se modifica - durata+ salariu - (am intrebat telefonic si la itm bucuresti
si mi-au confirmat ca este corect cum am procedat eu) dar nu stiu care sunt argumentele legale(concret - lege, hg nr data articol
) cu care pot demonstra la itm-ul de care apartine societatea.

Multumesc frumos!
Varianta aia cu 1200/4 e cam ciudata.
De cand au devenit asa de scrupulosi?
Nu pricep de ce atatea explicatii!!
Incercati atunci cu doua acte aditionale, cu aceeasi data, unul pentru program si unul pentru salariu.
Oare ce vor spune?
Ca nu aveti voie cu doua??
#-o
1. Ori dvs. nu ati inteles ce spune inspectorul de la ITM ori acesta era "obosit" cand v-a spus asa ceva.
2. Mergeti din nou cu actul aditional asa cum l-ati facut prima data si daca refuza sa-l inregistreze intrati la seful ITM si cereti baza legala a refuzului pentru ca in caz contrar veti face reclamatie la Inspectia Muncii.
De inteles, am inteles bine.
Neavand studii juridice, m-am gandit ca poate mi-a scapat ceva si speram sa ma ajutati sa gasesc baza legala pentru situatia de fata.
Oricum multumesc pentru faptul ca imi confirmati ca am procedat corect.
Desi nu imi place sa bat cu pumnul in masa probabil ca voi actiona cum m-a sfatuit domnul Valeriu.
Se poate trece si asa cum spun cei de la ITM si se calculeaza conform Art.103 (2) Codul Muncii.
ContSters161342, utilizator