Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Mod de a nu respecta o HG
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Mod de a nu respecta o HG

Pentru a nu respecta HG nr. 871 / 2013, directorul unei firme, sub amenintarea ca vor fi dati afara," a obligat " pe unii angajati din firma , sa semneze un act aditional la CIM prin care li se diminueaza timpul de lucru de la 8 ore, la 6 ore pe zi si implicit li se diminueaza si salariul, sub salariul mimim pe tara. Este legal avand in vedere ca respectivii angajati sunt angajati cu norma intreaga, pe perioada nedeterminata ?
salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată se stabileşte la 900 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168 de ore în medie pe lună în anul 2014, reprezentând 5,357 lei/oră. teoretic
deci salariul minim se calaculeaza la orele lucrate.....daca ei sunt platiti pe 6 ore nici nu au obligatia de a lucra mai mult.....dar din pacate stim ca practica bate teoria.......daca sunt toti uniti ori le reface CIM la 8 ore ori ii lasa sa plece dupa 6 ore.....dar trebuie sa fie unitit altfel cunoastem povestea cu.....sunt alti 100 la poarta......
Teoretic inteleg, dar totusi in CIM se specifica : " angajat cu norma intreaga " , sintagma care nu a fost modificata expres prin actul aditional la CIM prin care li se modifica timpul de lucru si salariul...
Cum se potrivesc conform legii : " angajat cu norma intreaga " cu " se diminueaza programul de lucru de la 8 la 6 ore pe zi " ?
Nu se bat cap in cap, avand in vedere litera legii care spune ca " angajat cu norma intreaga ", este angajatul care presteaza 8 ore pe zi / 40 de ore pe saptamana ?
Este aceasta speta un motiv de sesiza ITM sau de a-l actiona in judecata pe angajator ? Care ar fi sansele acelor angajati ?
Atata timp cat au semnat actul aditional va fi foarte greu de obtinut anularea acestuia in instanta.

Numai daca salariul acordat este sub minimum pe economie prevazut pentru durata de timp inserata in c.i.m., atunci se poate sesiza ITM-ul/ instanta de judecata.
Etras din CIM :

" Conditii de munca :
Activitatea se desfasoara in conformitate cu prevederile Legii nr. 31/1991.( a se vedea art 1 al 2. nota mea)
Activitatea prestata se desfasoara in conditii normale/deosebite/speciale de muncapotrivit legiinr.19/2000 privind sistemulpublic de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare.

............................................................
.............................................................

Incepand cu data de 01.06. 2010 durata CIM este nedeterminata
Incepand cu data de 01.06 2010 se modifica salarul de incadrare de la 945 lei la 905 lei
Incepand cu data de 01.06.2010 se modifica sporul de vechime de la 15% la 20%.
....................................
...................................
Durata muncii :
O norma intreaga, durata timpului de lucru fiind de 8 ore pe zi, 40 de ore pe saptamana. "
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Extras din CCM :

" Pentru salariatii angajati cu norma intreaga, durata normala a timpului de munca este de 8 ore pe zi, 40 de ore pe saptamana.
In cazul tinerilor in varsta de pana la 18 ani durata normala a timpului de munca este de 6 ore pe zi, 30 de ore pe saptamana. "

( persoana in cauza este trecuta de 40 de ani.nota mea)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Extras din actul aditional la CIM :

" Incepand cu data de 01.07.2014 se modifica CIM cu urmatoarele art.:
1.1. Art H Durata muncii programul de lucru va fi de 6 ore/zi 30 ore / saptamana.
1.2. Art.J Salarizare Salariul de baza brut lunar se modifica de la 1080 lei la 810 lei.
Celelalte clauze contractuala raman neschimbate. "

( fara a se mentiona un anume termen pentru modificarile din CIM. nota mea )
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
mancipri, utilizator