Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Ancheta sociala pentru programul \"Bani de liceu\"?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Ancheta sociala pentru programul "Bani de liceu"?

Este necesară o adresa oficiala de la şcoli, catre primării pentru intocmirea anchetei sociale care se cere la dosarul copilului care solicita " Bani de liceu" ?
Nu. Va prezentati si solicitati o adeverinta privind bunurile cu care figurati in registrul agricol si specificati ca e necesara fiului/fiicei X pentru programul "bani de liceu".
V-ar usura munca o solicitare in scris, cu tabelul nominal a solicitantiolor, anexat.
Conform Ordinului MECT, este obligatoriu efectuarea anchetelor sociale, in vederea evaluarii eligibilitătii cererilor depuse, dar nu este specificat modul de colaborare intre scoali si autoritatea tutelera din cadrul primariilor. Din aceasta cauza de multe ori solicitantii cer sau nu cer acest document, si ca urmare dosarul va fii complect sau incomplect, cand ajunge in fata comisiei.