Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare cumparare

Am cumparat 2masini cu contract de vanzare cumparare in luna iunie2010 de la o cunostinta.sub pretextul ca mai are nevoie de ele cateva zile vanzatorul nu mi-a mai dat masinile nici acum in octombrie deja.mentionez ca am contract vanzare cumparare,celelalte acte ale masinilor,cheile si masinile sunt in continuare la vanzator.ce pot face eu in calitate de cumparator sa recuperez fie masinile,fie banii.multumesc
.Formulati plangere pentru savarsirea infractiunii prev de art.203 c.pen- abuzul de incredere.Plangerea se depune la parchetul careia i-ar reveni competenta sa judece cauza in fond sau la politie.
Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate, iar impacarea partilor inlatura raspunderea penala.
Plangerea se depune in termen de 2 luni de la data cunoasterii faptuitorului, insa avand in vedere ca infractiunea de abuz de incredere este o infractiune intentionata si susceptibila de repetabilitate, ea se poate comite si in forma continuata, drept urmare prevalati-va de data ultimului refuz de restituire pentru a fi in termenul prevazut de lege.;)
buna ziua.
sau mai aveti posibilitatea sa promovati in instanta o actiune intemeiata pe "obligatia de a face".
chiar daca spuneti ca va vreti banii inapoi... in enunt nu ati mentionat ca ati achitat.
Ati incheiat contracte tip??? unde se rexunoaste remiterea-primirea banilor??
daca da aveti dreptul ori de a executa contractul, a revendica masinile, ori de rezolutiona contractul - sa va recuperati banii..
cunostinte deasta sa tot ai.........