Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... anulare antecontract
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

anulare antecontract

actul intocmit nu are nici o valoare prin care vanzatorul e de acord sa anuleze antecontract si isi ia angajamantul sa-mi restituie suma?
Mai mult cum se numeste fapta prin care el uzeaza de banii mei din data anularii antecontractului?
Actul respectiv are valoare juridica dar , daca promitentul vanzator nu v-a returnat avansul incasat , atunci aveti 2 variante:
1-- plangere penala pentru inselaciune , fapta prev.si ped. de art.215 Cod Penal
2--actiune in instanta pentru recuperarea avansului platit
Alegerea va apartine!
se poate rezolutiona antecontractul de vanzare-cumparare, astfel incat partile se repun in situatia anterioara, deci si vanzatorul este obligat la restituirea avansului. daca refuza, atunci solicitati instantei sa rezolutioneze actul si sa oblige vanzatorul la restituire. nu este infractiune faptul retinerii avansului dat,asa ca din punctul meu de vedere nu exista infractiunea de inselaciune.