Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... tergiversare situatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

tergiversare situatie

ma judec in civil cu un individ pentru restituire avans dat pentru achizitionare imobil si desi am act semnat de catre acesta pentru anulare antecontract si restituire suma (intocmit prin notariat cu clauza stipulata de :anulare antecontract si restituire avans)este a 7 oara cand se amana procesul pentru a demonstra de ce s-a ajuns in acesta situatie ,cine se face vinovat de acest lucru....se cauta motive ...intr-un cuvant se lungeste situatia....ce sa fac eu in acest caz?am document semnat de catre individ ..scrie negru pe alb si totusi justitia nu-l obliga sa-mi restituie suma?cum se poate asa ceva?a adus si martori falsi la proces...oare justitia e oarba?cui sa ma adresez?da-ti-mi o solutie va rog
Solutionarea pricinii depinde de multi factori,independent de actele depuse de dvs.
Instanta are latitudinea sa administreze probatorii in cauza pentru dovedirea,dar si in combatera actiunii.
Detaliile furnizate de dvs.sunt insuficiente pentru a cunoaste care sunt motivele reale ale amanarilor acordate pana in prezent,iar pentru a avea o imagine corecta a situatiei este bine sa fie cunoscute actele si lucrarile dosarului.
Din acest motiv este indicat sa angajati un avocat care sa va acorde asistenta juridica ,pentru o a abordare profesionista a situatiei.
Succes !
Radu Gabrian, Mediator
Domnule R.Gabi actul intocmit nu are nici o valoare prin care vanzatorul e de acord sa anuleze antecontract si isi ia angajamantul sa-mi restituie suma?
Mai mult cum se numeste fapta prin care el uzeaza de banii mei din data anularii antecontractului?
Dvs,faceti vorbire despre un act,care din punctul meu de vedere este OK.
Puteti cere daune,contravaloarea folosintei etc.,in masura dovedirii acestora.
Dar de aici si pana la abordarea magistratilor,buna sau rea,este distanta mare,pe care nimeni din afara,fara a cunoaste actele si lucrarile dosarului ,in totalitatea lor nu se poate pronunta.
Tocmai de aceea va recomandam sa angajati avocat,considerand ca aveti nevoie de o persoana calificata care sa va sustina cauza