Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DREPTURILE TATALUI
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DREPTURILE TATALUI

Am o fetita de 4ani,nu sunt casatorit cu mama ei si nici nu am fost vreodata. Fetita este recunoscuta si are in certificatul de nastere numele meu. Nu sa pus niciodata problema custodiei pana acu , intelegandu-ne amiabil si participand activ la cresterea copilului. De doi ani mama copilului a inceput sa plece sa lucreze in strainatate , fetita fiind in grija mea si a bunicilor. Vreau sa stiu si eu daca mama fetitei se casatoreste si se stabileste in strainatate,poate sa i-a copilul din tara fara acordul meu? La cresterea fetitei participa deasemenea si parintii mamei(bunicii din partea ei).
Ce drepturi legale are mama acum asupra copilului, daca are numele meu in certificatul de nastere? Poate sa schimbe numele fetitei fara acordul meu? Daca se casatoreste in strainatate si isi planuieste sa i-a si copilul acolo, poate sa o faca fara acordul meu? Ea e convinsa ca poate sa faca asta si nu mi se pare normal sa-mi duca copilul intr-un loc unde eu nu pot sa il vad decat foarte rar.(din cauza distantei f mari). Ce pot sa fac sa fiu sigur ca nu se intampla asta? Help please.....