avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1049 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract semnat si trimis prin fax
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract semnat si trimis prin fax

daca un contract primit prin fax a fost semnat si stampilat si trimis inapoi tot prin fax este considerat valabil? adica nici una din parti nu are semnatura si stapila celeilalte parti in original pe contrat.
Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Albert Kurtyan , Consilier juridic 11:37, 1 Octombrie 2010
Este perfect valabil.
Stampila este inutila.
Semnatura conteaza.

Alberto Kurtyan
Valabil.
albertokurtyan a scris:

Este perfect valabil.
Stampila este inutila.
Semnatura conteaza.

Alberto Kurtyan


In Codul Civil cred, nu mai retin art., se face mentiunea ca orice "contract sinalagmatic este valabil daca este intocmit in original in atatea exeplmare cate parti contractante sunt".
Nu pot fi aplicabile prevederile acestui art?

am editat putin. este vb de art. 1179 cod civil
Ultima modificare: Vineri, 1 Octombrie 2010
art.242, utilizator
Pai daca sunt 2 parti, sunt 2 originale.
Tu ai unul, cealalta parte are unul.
Fiecare cu semnatura proprie originala.

Daca a mai fost si executat contractul... partial, cit de putin... gata. Este contract valid.

Alberto Kurtyan
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incheierea contractelor intre absenti aartist aartist Este valabil incheiat un contract de vanzare -cumparare comerciala semnat , stampilat de parti, dar transmis prin fax cu confirmare de primire? Se poate cere ... (vezi toată discuția)
Semnatura prin fax dorinv dorinv E legal ca un consilier juridic sa vizeze actele societatii ([u]sa semneze[/u]) inclusiv contractele comerciale si apoi sa le transmita prin fax? Semnatura ... (vezi toată discuția)
Hotarare care sa tina loc de act autentic PaulHaiducu PaulHaiducu Buna ziua! Care sunt conditiile pentru a cere instantei o Hotarare care sa tina loc de act autentic. In 2011 am cumparat un teren extravilan, printr-un act ... (vezi toată discuția)