Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract semnat si trimis prin fax
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract semnat si trimis prin fax

daca un contract primit prin fax a fost semnat si stampilat si trimis inapoi tot prin fax este considerat valabil? adica nici una din parti nu are semnatura si stapila celeilalte parti in original pe contrat.
Va multumesc anticipat
Este perfect valabil.
Stampila este inutila.
Semnatura conteaza.

Alberto Kurtyan
Valabil.
albertokurtyan a scris:

Este perfect valabil.
Stampila este inutila.
Semnatura conteaza.

Alberto Kurtyan

In Codul Civil cred, nu mai retin art., se face mentiunea ca orice "contract sinalagmatic este valabil daca este intocmit in original in atatea exeplmare cate parti contractante sunt".
Nu pot fi aplicabile prevederile acestui art?

am editat putin. este vb de art. 1179 cod civil
art.242, utilizator
Pai daca sunt 2 parti, sunt 2 originale.
Tu ai unul, cealalta parte are unul.
Fiecare cu semnatura proprie originala.

Daca a mai fost si executat contractul... partial, cit de putin... gata. Este contract valid.

Alberto Kurtyan
~ Conținut șters la cerere ~