Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intrebare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intrebare

daca in contractul de munca este stipulata o diurna de 50 euro la zi si plata se face la km cum trebuie sa procedez sa mi recapat dreptul de ami lua diurna intreaga? va multumesc
mai precizez ca mi s a impus sa mi dau demisia in termen de 3 zile daca nu imi desface contractul de munca disciplinar fara motive intemeiate spunind ca nu mai are nevoie de prestatia mea .ce sa fac in cazul asta ? multumesc anticipat
baltag, utilizator
Pentru diurna faceti cerere in 2 exemplare cu nr de inreg.conform contractului de munca,in conditiile in care aveti acte doveditoare.In ceea ce priveste demisia dvs solicitate cred ca vorbim de conduita abuziva a angajatorului.Daca nu mai are nevoie de prestatia dvs sa va desfaca contractul de munca cu preavizul care se impune,ca sa beneficiati de somaj.Atentie la predarea bunurilor care le aveti in gestiune ca sa nu vi se insceneze ceva neplacut ,pentru ca este la moda.
Cred ca trebuie sa va cautati un loc de munca mai sanatos si cu oamenii normali.
va multumesc foarte mult pt raspuns