Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Radiere ipoteca a unei banci care nu mai exista
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Radiere ipoteca a unei banci care nu mai exista

Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea situatie:
Urmeaza sa achizitionez un imobil printr-un credit ipotecar prima casa.
Am facut deja precontractul, ca termen am trecut 90 de zile, am dat un avans de 4100 euro, bani cu care urmeaza sa se plateasca datoriile locuinte (precizez ca este vb de o restanta mare la intretinere).
Insa problema nu ar fi aceasta pentru ca am discutat la asociatia de proprietari si m-au asigurat ca dupa ce aceasta datorie se va plati imi vor elibera orice dovada de care voi avea nevoie la banca.
In urma cu mult timp, vanzatorul a avut o ipoteca de catre banca religiilor care s-a platit insa aceasta ipoteca a ramas in continuare inscrisa intr-un registru. Dupa cum probabil stiti, aceasta banca a fost radiata.
Am incercat sa aflu de pe ONRC mai multe informatii privind lichidatorul insa "Nu are administratori / lichidatori / cenzori".
Sunt intr-o situatie destul de disperata pentru ca daca aceasta ipoteca nu va dispare, banca la care fac imprumutul imi va respinge cu siguranta dosarul si voi pierde avansul de bani.
Ce ma sfatuiti sa fac ? Vanzatorul este o persoana in varsta pe care nu ma pot baza cand vine vorba de acte, a trebuit sa merg eu cu el cand a facut cadastru si intabularea.

Astept cu interes raspunsul dumneavoastra.

Va multumesc !
incercati sa gasiti o urma dc nu chiar chitanta/factura eliberatorie/ de stingere a ipotecii, dupa aceea mergeti la CF si radiati ipoteca
Ok,
Dar daca solutia precizata de catre dumneavoastra este exclusa din cauza faptului ca nu mai are chitantele sau factura eliberatorie, ce se poate face ?

Multumesc,
catalini, utilizator
Chiar nu ma poate ajuta nimeni ?
am rezolvat, m-a ajutat lichidatorul
...intr-adevar cineva a trebuit sa faca lichidarea bancii, si lichidatorul pputea sa va dea acea adeverinta de incasare a creditului si de radiere...